inne / inne sporty
inne / inne sporty -
Ostatnia runda zdecydowała o zwycięstwie
autor: C80W czwartek w polickim Klubie Nauczyciela zakończył się XXIV międzynarodowy turniej szachowy im. Tadeusza Gniota - zorganizowany przez NKSz Śmiały pod protektoratem burmistrza Polic Władysława Diakuna, w którym startowało 30 zawodników z Ukrainy, Niemiec, Litwy i Polski, a dość nieoczekiwanie, po udanym finiszu w ostatniej rundzie, zwyciężył zaledwie 19-letni mistrz międzynarodowy JacekTomczak z Pocztowca Poznań.
Jedną z ciekawszych partii triumfatora (grał czarnymi) był pojedynek z policzaninem Tomaszem Tokarczykiem:
1.e4 c5, 2.Sf3 Sf6, 3.e5 Sd5, 4.Sc3 e6, 5.S:d5 e:d5, 6.d4 Sc6, 7.d:c5 G:c5, 8.H:d5 Hb6, 9.Gc4 G:f2+, 10.Ke2 O-O, 11.Wf1 Gc5, 12.Sg5 S:e5, 13.H:e5 d5, 14.G:d5 Gg4+, 15.Ke1 Wae8, 16.G:f7+ Kh8, 17.G:e8 Ha5+, 18.c3 Gf2+, 19.W:f2 H:e5+, 20.Kf1 He2+ i białe poddały się wobec nieuchronnego mata.

W ostatniej rundzie J. Tomczak grał z dotychczasowym samodzielnym liderem, kolegą klubowym,
mistrzem FIDE Wojciechem Przybylskim i musiał wygrać tę partię, aby zwyciężyć w całej imprezie, co też uczynił (przegrany w tej partii spadł poza podium, na IV miejsce). Drugie miejsce zajął arcymistrz Łukasz Cyborowski (KU AZS UMCS Lublin), trzecie - mistrz międzynarodowy Bogdan Grabarczyk (Gostmat 83 Gostynin), a piąte - arcymistrz Vidmantas Malisauskas (Litwa).

Z naszego województwa najlepiej wypadła mistrzyni FIDE Maria Gościniak (Solny Grzybowo), zajmując XI miejsce i zwyciężając wśród kobiet. Najlepszy zawodnik ze Śmiałego, Andrzej Maniocha był trzynasty, a jego kolega klubowy Tomasz Tokarczyk - piętnasty i najlepszy spośród policzan. Najlepszym nauczycielem został mistrz międzynarodowy Krzysztof Pańczyk (Jedwabnik Milanówek).