koszykówka / Pozostałe rozgrywki
koszykówka / Pozostałe rozgrywki -
Historyczny awans Gryfa Goleniów
autor: Gryf GoleniówGryf w wielkim stylu zakończył zmagania w finałowym turnieju w Opolu. Po dwóch zwycięstwach kolejno w piątek z AZS Kielce 71:53 oraz w sobotę z Truso Elbląg 60:40 w niedzielę na zakończenie rozgrywek goleniowianie rozbili gospodarzy imprezy różnicą 16 oczek i z pierwszego miejsca awansowali do II ligi.
Przed ostatnim spotkaniem sytuacja w tabeli była jasna. Gryf by awansować nie mógł przegrać z Opolem różnicą 39 punktów, niemal niemożliwe w baskecie, ale jednak.
Goleniowianie pod wodzą trenera i kapitana Marcina Zarzecznego już od jakiegoś czasu nabrali mentalności zwycięzców, dla których walka na całego jest wpisana w przysłowiowe DNA tej ekipy. Innej opcji jak zwycięstwo nie brano pod uwagę!
Z kolei gospodarze przed tym spotkaniem liczyli się w walce o awans podobnie jak Truso Elbląg. Warunek musieli spełnić jednak jeden - wygrać z Gryfem. Taki scenariusz spowodował, że drużyna z Elbląga i jej kibice nie wyjechali wcześniej do domów, pozostali na trybunach i postanowili żywiołowo dopingować Gryfa, którego zwycięstwo zapewniało im awans. Walka na całego trwała na parkiecie, a na nim jedynie w pierwszej kwarcie AZS Opole toczył z Gryfem bój jak równy z równym i na krótką przerwę schodził prowadząc jednym punktem. Od drugiej kwarty jednak zaczął się zwycięski marsz Gryfa po trzecie zwycięstwo w turnieju i dziesiąte z rzędu w sezonie. Podopieczni Marcina Zarzecznego wraz z nim samym na boisku pokazali ogromną determinację i wolę zwycięstwa co w połączeniu z umiejętnościami poszczególnych zawodników zaprocentowało zwycięstwem 79:63. Po końcowej syrenie nasi zawodnicy wybiegli na parkiet świętować historyczny awans do II ligi, a do celebracji dołączyła drużyna i kibice Truso Elbląg, którzy dzięki naszemu zwycięstwu dostali się również do II ligi. Celu tego nie osiągnęła ekipa gospodarzy AZS Opole i AZS Kielce. MVP meczu z AZS Opole wybrano Wojciecha Złotego. Do najlepszej „piątki turnieju” trafili także dwaj nasi zawodnicy Marcin Zarzeczny i Wojciech Złoty.

Z wszystkich czterech turniejów rozgrywanych w Polsce awans do II ligi wywalczyły: KS Stal Ostrów Wlkp., Polkąty Maximus Kąty Wrocławskie (grupa I), KU AZS Politechnika Kraków, PKK Żubry Białystok (grupa II), Tarnovia Basket Tarnowo Podgórne, UKS Calipers Kielce (grupa III), KK Gryf Goleniów, Truso The Construct Elbląg (grupa IV).
źródło: Informacja prasowa Gryf Goleniów