piłka nożna / Juniorzy
piłka nożna / Juniorzy -
Decydowały momenty
autor: P. SkibaPodczas minionego weekendu juniorzy starsi Gwardii Koszalin uczestniczyli w silnie obsadzonym turnieju Energa Cup, który został zorganizowany na koszalińskim euroboisku. Po trwających trzy dni zmaganiach, nasz zespół zakończył imprezę na szóstej pozycji.

Rozgrywki juniorów starszych rozpoczęły cykl turniejów organizowanych przez KKPN Bałtyk Koszalin. W imprezie wzięło udział osiem drużyn, które w pierwszej fazie turnieju zostały podzielone na dwie grupy. Podopieczni Marcina Lisztwana trafili do grupy z drugim zespołem Bałtyku Koszalin (w turnieju występował pod nazwą VI LO), Pogonią Szczecin oraz Gryfem Słupsk. Mecze były rozgrywane systemem 2x25 minut.

W piątkowy wieczór rywalem naszej drużyny był lokalny przeciwnik, a więc VI LO. Spotkanie zakończyło się wygraną naszego zespołu 1:0. Tuż po przerwie gola na wagę zwycięstwa zdobył Karol Pudzik. W sobotę młodzi gwardziści rozegrali dwa pojedynki. Najpierw z jednym z głównych faworytów do zwycięstwa w imprezie, Pogonią Szczecin. Portowcy pojawili się w Koszalinie w bardzo silnym składzie, z graczami regularnie występującymi w trzecioligowych rezerwach, a nawet będącymi w szerokiej kadrze pierwszej drużyny! Nasz zespół przeciwstawił się ogranemu przeciwnikowi, tracąc jedyną w meczu bramkę dopiero dwie minuty przed końcowym gwizdkiem. Chwilę wcześniej to nasza drużyna mogła strzelić gola, lecz po próbie lobowania bramkarza futbolówka powędrowała nad poprzeczką.

W ostatnim grupowym meczu rywalem naszej drużyny był Gryf Słupsk. Podopieczni Marcina Lisztwana rozpoczęli pojedynek od mocnego uderzenia, bowiem już w pierwszej akcji piłkę do siatki posłał Mieszko Łastowski. Druga połowa rozpoczęła się od ataków słupszczan, jednak z czasem nasz zespół uporządkował swoją grę i stworzył sobie kilka okazji do zdobycia bramki. Gdy wydawało się, że już nic nie odbierze naszej drużynie zwycięstwa i co za tym idzie, awansu do półfinału turnieju, w ostatnich trzech minutach dwa proste błędy poskutkowały utratą dwóch goli.

Grupę pewnie wygrali Portowcy, którzy rozbili Gryfa aż 8:0. Pozostałe trzy drużyny legitymowały się podobnym dorobkiem punktowym. Po sporządzeniu małej tabeli pomiędzy zainteresowanymi zespołami, o losie drugiego miejsca musiały zadecydować rzuty karne, do których przystąpili zawodnicy naszego zespołu oraz gryfici. W tych słupszczanie okazali się lepsi i to oni awansowali do półfinału. Naszej drużynie pozostała walka o miejsca 5-8.

W pierwszym niedzielnym meczu nasz zespół zmierzył się Flotą Świnoujście. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1 i ponownie młodzi gracze naszego klubu musieli walczyć w konkursie jedenastek. Tym razem nasz zespół okazał się skuteczniejszy i w meczu o piąte miejsce rywalizował z występującą w Centralnej Lidze Juniorów, drużyną Bałtyku Koszalin.

Jak przystało na starcie derbowe - emocji i twardej walki nie brakowało. Każda ze stron miała swoje okazje do strzelenia gola. W naszej drużynie bliscy zdobycia bramki byli Karol Pudzik, Bartek Maciukajć oraz Mieszko Łastowski. Ostatecznie gole nie padły i po raz trzeci (!) w turnieju nasz zespół przystąpił do serii rzutów karnych. W konkursie jedenastek zwyciężyli gospodarze imprezy.

Po końcowe zwycięstwo sięgnęła Pogoń Szczecin, która pokonała w finale Gryfa aż 5:0. Trzecie miejsce dla Śląska Wrocław, który ograł Salos Szczecin 2:1. W meczu o siódme miejsce VI LO poradziło sobie z Flotą Świnoujście (2:1).
źródło: gwardia-koszalin.pl