inne / sporty motorowe
inne / sporty motorowe -
Tytuł mistrzowski bez zwycięstwa
autor: LANDcar.eu, Monika ŁopińskaMistrzowski tytuł czwartej edycji Samochodowych Mistrzostw Stargardu organizowanych przez Automobilklub Stargardzki wywalczyli Tomek Dąbrowski oraz Rafał Karczyński.
Dąbrowski-Karczyński zgromadzili na koncie łącznie 68 pkt. Tytuł mistrzowski wywalczyli co ciekawe nie wygrywając ani jednej rundy z cyklu. Mało tego, nie było dane stanąć im także na drugim stopniu podium żadnego z Rallysprint’ów. Jak to możliwe, że wywalczyli pierwsze miejsce? Dwukrotnie zdobyli 3. miejsce oraz dwukrotnie 7 lokatę w klasyfikacjach generalnych rund SMS’a. Załoga Ak. Stargardzkiego startowała BMW 328i prezentując widowiskową jazdę i jak się okazało bardzo skuteczną na tle konkurencji.
Vice Mistrzami zostali Jarosław Wszelaki-Mariusz Jasielonis reprezentujący Ak. Zachodniopomorski. Załoga miała szansę na tytuł mistrzowski lecz o końcowej lokacie ostatecznie zadecydował jeden punkt. Tyle bowiem zabrakło na ostatniej rundzie, aby zrównać się w końcowej klasyfikacji mistrzostw z załogą BMW. O tytule mistrzowskim zadecydowałoby wtedy, zgodnie z regulaminem, jedno zwycięstwo odniesione przez załogę Opla Astry podczas 2 Rallysprint’u. Łącznie na koncie 67 pkt.

II Vice Mistrzami Michał Hofbauer-Justyna Duch. Załoga Auto Klubu Szczecin dzięki zajęciu 2 stopnia podium w finałowym Rallysprincie odnotowała spektakularny awans na podium mistrzostw z 8 lokaty [!]. Łącznie na koncie ekipa startująca Subaru Imprezą zgromadziła 55 pkt.

W klasyfikacji generalnej po 4 Rallysprincie SMS naszywki.pl walka o tytuł mistrzowski rozstrzygnęła się różnicą 1 punktu
1. Tomek Dąbrowski / Rafał Karczyński - Ak. Stargardzki - 68 pkt. / =
2. Jarosław Wszelaki / Mariusz Jasielonis - Ak. Zachodniopomorski - 67 pkt / =
3. Michał Hofbauer / Justyna Duch - Auto Klub Szczecin - 55 pkt. / +5

Mistrzem klasy I [do 1400 cm3] został Waldemar Wojtkiewicz. Vice Mistrzowski tytuł, awansując o dwie lokaty wywalczył Bartosz Limanówka, wyprzedzając Maćka Czyżewicza, który obronił 3. miejsce zdobywając tytuł II Vice Mistrza K1. Lider po 3 rundach, Tomek Piątkowski w wyniku absencji na finałowej rundzie spadł poza „pudło”.

1. Waldemar Wojtkiewicz - Auto Klub Szczecin - 86 pkt. / +1
2. Bartosz Limanówka - 75 pkt. / +2
3. Maciek Czyżewicz - Ak. Zachodniopomorski - 74 pkt. / =

Tytuł Mistrza klasy II [od 1400 do 1600 cm3] wywalczył z przewagą 1 punktu Przemek Dziedzicki. Vice Mistrzom, Przemkowi Kwiatkowskiemu-Marcinowi Szkolnickiemu do pierwszej lokaty zabrakło ukończenia 4 RS’a o dwa miejsca wyżej. Mirek Rogowski-Bartek Smyrd obronili 3. miejsce zdobywając II Vice Mistrzami klasy 2.

1. Przemek Dziedzicki - Ak. Stargardzki - 72 pkt. / +1
2. Przemek Kwiatkowski / Marcin Szkolnicki - Ak. Stargardzki - 71 pkt. / -1
3. Mirek Rogowski / Bartek Smyrd - Auto Klub Szczecin - 56 pkt. / =

Mistrzami klasy III została załoga Jarosław Wszelaki-Mariusz Jasielonis. W klasyfikacji K3 prowadzili od pierwszej rundy i już nie dali się wyprzedzić konkurencji uzyskując łącznie 94 pkt. Vice Mistrzowski tytuł wywalczyli Edgar Serwiak-Michał Skwira. Trzykrotnie 3. miejsce, a w finałowej rundzie 5′te dało łącznie 76 pkt. II Vice Mistrzem Błażej Czekan który wygrał dwie ostatnie rundy SMS’a w klasie 3 i właśnie jedno z tych zwycięstw zadecydowało o tytule ponieważ z taką samą ilością punktów [72 pkt] mistrzostwa zakończył Marek Hamerlik który czterokrotnie zajmował 4. miejsca.

1. Jarosław Wszelaki / Mariusz Jasielonis - Ak. Zachodniopomorski - 94 pkt. / =
2. Edgard Serwiak / Michał Skwira - Ak. Szczeciński - 76 pkt. /=
3. Błażej Czekan - Ak. Orski - 72 pkt / +1

Klasa IV. Do tytułu Mistrzowskiego Tomek Dąbrowski-Rafał Karczyński „dorzucili” mistrzostwo w K4.
Obecność na podium we wszystkich rundach [trzykrotnie 3 miejsce, raz 2 miejsce] pozwoliła wygrać z przewagą aż 24 pkt. nad konkurentami. Vice Mistrzami zostali Łukasz Sosnowski-Darek Juszkiewicz [58 pkt.]. Mając taką samą liczbę punktów II Vice Mistrzostwo dla Michała Hofbauer- Justyny Duch którzy awansowali z 5 miejsca dzięki drugiemu stopniu podium w finałowym rallysprincie SMS’a. O miejscach 2, 3 na podium zadecydowało jedno „pudło” więcej na koncie Łukasza i Darka.

1. Tomek Dąbrowski / Rafał Karczyński - Ak. Stargardzki - 82 pkt. / =
2. Łukasz Sosnowski / Darek Juszkiewicz - Ak. Stargardzki - 58 pkt. / =
3. Michał Hofbauer / Justyna Duch - Auto Klub Szczecin - 58 pkt. / +2

Klasyfikacje klubową/zespołową wygrywa Automobilklub Stargardzki - 272 pkt.
Drugie miejsce dla Auto Klubu Szczecin - 247 pkt.
Trzecie miejsce dla Automobilklubu Zachodniopomorskiego - 184 pkt.

Tegoroczne Samochodowe Mistrzostwa Stargardu były czwartymi z rzędu zorganizowanymi przez Automobilklub Stargardzki. Mistrzostwa składały się z czterech rund Rallysprintów każdorazowo rozgrywanych na niezastąpionym póki co Lotnisku Kluczewo Stargard.

Niestety frekwencja na danych rundach nie była zbyt wysoka. Na każdej rundzie oscylowała w granicach 30 załóg. Wyjątkiem był 3 Rallysprint, na którym można było zobaczyć 38 załóg.

Warunkiem sklasyfikowania był udział w co najmniej dwóch rundach mistrzostw. Warunek ten spełniły 33 załogi. Łącznie w SMS naszywki.pl 2013 udział wzięło 65 ekip.
źródło: Ak. Stargardzki