siatkówka / Ekstraklasa kobiet
siatkówka / Ekstraklasa kobiet -
Tie-break w Szczecinie, górą Chemik Police
autor: chemikpolice.comNa zakończenie 20. kolejki TAURON Ligi Grupa Azoty Chemik Police podjęła OnlyBio Pałac Bydgoszcz.

Chociaż w mecz lepiej weszły zawodniczki z Bydgoszczy, to siatkarki z Polic bardzo szybko wyrównały stan meczu. Kolejne sety były bardzo wyrównane, a o końcowym rezultacie spotkania musiał zadecydować tie-break. Piąta partia była bardzo zacięta, jednak ostatecznie lepsza okazała się drużyna Chemik Police.
Policzanki od początku postawiły na dobrą zagrywkę i gdy skutecznie uderzała Martyna Łukasik, udało im się objąć prowadzenie 5:3. Miejscowe szybko jednak straciły animusz, zaczęły się mylić, a gdy zatrzymana została Jovana Brakocević-Canzian, to Pałac po serii punktów wyraźnie prowadził (8:5). Świetnie spisywała się Anneclaire Ter Brugge, a gdy w polu serwisowym stanęła Kinga Różyńska - zespół gości znowu zaczął punktować w serii i po błędach w ofensywie Chemika prowadził już 17:9. Autowe zbicie Eweliny Żurowskiej zwiększyło dystans do dziesięciu punktów, zawodniczka pomyliła się jeszcze w przedostatniej akcji seta, a chwilę później atak Różyńskiej zakończył partię.

Podrażnione porażką w secie otwarcia policzanki z biegiem kolejnej zaczęły coraz skuteczniej grać blokiem. Budowały przewagę i po kolejnych zatrzymanych atakach Pałacu Chemik szybko odskoczył na 11:6. Choć przyjezdne zbliżyły się trochę z wynikiem - cały czas na prowadzeniu utrzymywały się siatkarki z Polic. Kiedy jednak w kontrze uderzyła Ter Brugge, zrobiło się już tylko 17:16. Wtedy sprawy w swoje ręce wzięła Agnieszka Korneluk - uderzając z przechodzącej, a as serwisowy Brakocević-Canzian dał Chemikowi piłkę setową. Od razu partię zakończył nieudany atak Poli Nowakowskiej.

Pałac już w pierwszych akcjach trzeciej odsłony zaczął budować przewagę, choć głównie po błędach w ataku rywalek. Kiedy jednak bydgoszczanki zaczęły też dokładać udane bloki, ich sytuacja była coraz bardziej korzystna (10:7). Choć ekipa gospodarzy goniła wynik, cały czas dobre akcje przeplatała słabszymi, co uniemożliwiało nawiązanie kontaktu punktowego. Co ważne, bydgoski zespół grał swoje i po udanej akcji Żurowskiej prowadził ponownie dość wyraźnie (16:12). Im bliżej końca tym Pałac przeważał coraz wyraźniej, ale tylko do pewnego momentu. Kiedy do walki zerwała się Martyna Czyrniańska sytuacja zaczęła się zmieniać. Maire Cipriano dołożyła też zagrywkę i z przewagi przyjezdnych nic nie zostało. Mimo to Chemik nie poszedł za ciosem, a długą i zaciętą końcówkę zamknął nieudany atak Brakocević-Canzian.

Po dwóch nieudanych atakach Różyńskiej policki zespół zaczął budować przewagę (5:2) i tym razem starał się ją utrzymać. Dobre akcje Ter Brugge doprowadziły do remisu, a w kolejnych akcjach toczyła się bardzo wyrównana gra, z delikatnym wskazaniem na mistrzynie Polski. Bydgoszczanki goniły wynik, ale m.in. często myliły się za linią końcową. Gdy Chemik zagrał blokiem przewaga miejscowych była już bezpieczniejsza (18:15). W samej końcówce Pałac bardzo próbował, ale nie przekładało się to na skuteczność. Błędami w ataku tylko zwiększał różnicę, a as serwisowy Łukasik doprowadził do tie-breaka.

W secie decydującym zacięty bój trwał cały czas. Pałac próbował odskoczyć, dobrze zagrywał, ale policzanki cały czas kontrolowały sytuację i trzymały się blisko. Po dobrych atakach Żurowskiej minimalnie prowadziły przyjezdne, ale nadal nie można było wskazać, kto triumfuje w meczu. Kluczowe dla niego okazały się akcje Czyrniańskiej - to ona odzyskała prowadzenie dla mistrzyń Polski, utrzymał je blok Chemika. Czyrniańska dała też swojej ekipie piłkę meczową, a ta została wykorzystana w pierwszej akcji. Wygrana została więc w hali mistrzyń Polski.

MVP: Martyna Czyrniańska

Grupa Azoty Chemik Police - OnlyBio Pałac Bydgoszcz 3:2
(14:25, 25:19, 27:29, 25:19, 15:13)