piłka nożna / Ekstraklasa -
Wygrana w pierwszym sparingu w Belek
autor: pogonszczecin.plPortowcy pokonali w pierwszym meczu sparingowym podczas obozu w Belek rumuński Petrolul Ploiesti 2:1. Bramki dla naszej drużyny zdobywali Sebastian Kowalczyk i Pontus Almqvist.

Sztab szkoleniowy nie mógł skorzystać w sparingu z usług Michała Kucharczyka, który zmaga się z drobnym urazem i obecnie trenuje indywidualnie. Od początku meczu rywale oddali inicjatywę Portowcom. To Pogoń prowadziła grę, a Petrolul szukał swoich szans głównie w kontratakach. Pierwszą niezłą okazję do zdobycia gola mieliśmy w 10. minucie gry, po ciekawie, niekonwencjonalnie rozwiązanym rzucie wolnym.
Łęgowski podawał do Dąbrowskiego, a ten bez przyjęcia oddał strzał na bramkę rywali. Leitner obronił to uderzenie jednak bez trudu. Pięć minut później nasi przeciwnicy wyszli na prowadzenie. Piłka wypadła z dłoni Stipicy, który próbował ją złapać po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Do bezpańskiej futbolówki natychmiast dopadł Felix Mathaus i wpakował ją do siatki naszej drużyny. Duma Pomorza szybko próbowała odpowiedzieć. W 22. minucie nasi piłkarze przeprowadzili znakomitą, składną akcję. Bichakhchyan kombinacyjnie rozegrał piłkę z Grosickim, ten dograł w kierunku Zahovicia, ale Słoweniec niestety nie był w stanie skutecznie zakończyć akcji. Nieco później płaski strzał Ormianina z okolic szesnastego metra świetnie wybronił Leitner. Doskonałą szansę na wyrównanie mieliśmy również tuż przed przerwą. Na bramkę austriackiego golkipera strzelali w sporym zamieszaniu w polu karnym kolejno Bichakhchyan, Drygas i Grosicki, ale 'Olejarze' wyszli z opresji obronną ręką.

Na drugą połowę wyszła niemal zupełnie inna jedenastka Portowców. W bramce pozostał Stipica, ale na pozostałych pozycjach doszło do zmian. Pierwsze realne zagrożenie pod bramką rywali po zmianie stron stworzyli nasi młodzi piłkarze - Marcel Wędrychowski i Mariusz Fornalczyk. W 54. minucie strzał Marcela sprzed pola karnego trafił wprost w dobrze ustawionego Leitnera. Chwilę później ponad bramką strzeżoną przez Austriaka uderzał 'Fornal'. Z każdą minutą rosła przewaga naszej drużyny, ale Portowcy ciągle nie potrafili trafić do siatki rumuńskiego zespołu. Po 60. minutach kilka roszad w swoim zespole przeprowadziła także drużyna gości. Nie zmieniło to jednak obrazu gry - ciągle na boisku stroną dominującą była Pogoń. Przyniosło to efekt wreszcie w 68. minucie. Kurzawa zagrał prostopadle do Almqvista, a ten został sfaulowany przez bramkarza Petrolulu. Rzut karny na gola zamienił Sebastian Kowalczyk. Kilka minut później Duma Pomorza ponownie przełamała defensywę Rumunów. Ten sam zawodnik, który chwilę wcześniej wywalczył dla naszego zespołu jedenastkę, a więc Pontus Almqvist, tym razem precyzyjnym uderzeniem nie dał szans bramkarzowi. Najlepszą okazję do wyrównania przeciwnicy mieli w 82. minucie. Wówczas tuż przed polem karnym rywala sfaulował Gorgon. Strzał z rzutu wolnego niewiele minął jednak lewy słupek bramki Stipicy.

Mecz towarzyski, Belek, Gloria Sports Arena
Pogoń Szczecin - Petrolul Ploiesti 2:1
0:1 Felix Mathaus 15'
1:1 Sebastian Kowalczyk 68'
2:1 Pontus Almqvist 72'

Pogoń (I połowa): 1. Dante Stipica - 32. Leonardo Koutris, 14. Kamil Drygas, 13. Kostas Triantafyllopoulos, 28. Linus Wahlqvist - 99. Mateusz Łęgowski, 8. Damian Dąbrowski, 22. Vahan Bichakhchyan, 73. Adrian Przyborek, 11. Kamil Grosicki - 10. Luka Zahović.
Pogoń (II połowa): 1. Dante Stipica - 4. Leo Borges, 33. Mariusz Malec, 23. Benedikt Zech, 41. Paweł Stolarski - 7. Rafał Kurzawa, 20. Alex Gorgon, 27. Sebastian Kowalczyk, 15. Marcel Wędrychowski, 17. Mariusz Fornalczyk - 9. Pontus Almqvist.
Rezerwowi: 1. Bartosz Klebaniuk, 74. Dawid Rezaeian, 71. Konrad Magnuszewski, 72. Yadegar Rostami, 54. Kacper Łukasiak, 19. Kacper Kostorz.

Petrolul Ploiesti: 28. Andreas Leitner - 37. Seniko Doua, 3. Bart Meijers, 13. Felix Mathaus, 27. Cosmin Achim, 67. Mihai Velisar, 7. Gheorge Grozav, 11. Takayuki Seto, 10. Constantin Budescu, 98. Mario Bratu, 25. Stefan Purtić.
Rezerwowi: 1. Sebastian Moroz, 31. Octavian Valceanu, 5. Valentin Ticu, 15. Alberto Olaru, 26. Georgi Pashov, 36. Juan Patrascu, 99. Florian Bota, 77. Marius Ciobanu-Vanghele, 8. Jai Tavares Silva, 20. Cosmin Tucaliuc, 44. Lucian Dimitriu, 92. Harrison Manzala, 19. Robert Moldoveanu, 41. Mihnea Radulescu, 55. Alesio Tudor, 43. Mario Ionita, 24. Raul Bucur

Żółte kartki: Przyborek (42'), Gorgon (82')

źródło: pogonszczecin.pl