inne / lekka atletyka
inne / lekka atletyka -
MP w Półmaratonie: Medale lekkoatletów
autor: http://www.domtel-sport.pl/W 29. PZLA Mistrzostwach Polski w Półmaratonie, rozegranych w ramach 5. PKO Bydgoskiego Festiwalu Biegowego na terenie parku w Myślęcinku, zwycięstwa odnieśli Adam Nowicki (MKL Szczecin) w czasie 1:04:58 oraz Angelika Mach (AZS UMCS Lublin) 1:13:58. Trzecie miejsce wśród panów zajął Damian Kabat (WMLKS Pomorze Stargard) a wśród pań drugie Monika Jackiewicz (MKL Szczecin).

Po zmianie organizatora mistrzostw przygotowania do ich przeprowadzenia trwały w Bydgoszczy zaledwie 18 dni. Uczestnicy biegu stanęli na starcie w piątek o ósmej rano, aby - ze względów bezpieczeństwa - rywalizować bez udziału kibiców i spacerowiczów. 10 zawodniczek i 17 zawodników czterokrotnie pokonywali pętlę o długości 5 km 274 m 38 cm.
W biegu mężczyzn po pierwszym okrążeniu czołówkę stanowiło siedmiu biegaczy, po drugim - pięciu, a po przyspieszeniu na 13. kilometrze samotnym liderem został Adam Nowicki (średnie tempo tego okrążenia 3:01 min/km). Na mecie jego przewaga wyniosła 32 sekundy. Na ostatnim kilometrze para Adam Głogowski i Damian Kabat dogoniła Emila Dobrowolskiego. Drugie miejsce niespodziewanie zajął Głogowski, do niedawna czołowy polski triathlonista, czasem 1:05:30 o ponad dwie minuty poprawił rekord życiowy. O cztery sekundy wyprzedził Damiana Kabata, który ponownie zdobył brąz w MP w półmaratonie (poprzednio w 2012). Dla Adam Nowickiego był to już dziesiąty medal mistrzostw Polski, a drugi złoty (w 2014 w półmaratonie w Pile).

W biegu kobiet tylko przez pierwsze okrążenie Monika Jackiewicz dotrzymywał kroku faworytce, Angelice Mach. Lublinianka wygrała z przewagą ponad dwóch minut ustanawiając czasem 1:13:58 rekord życiowy (poprzedni 1:15:19). Jackiewicz osiągnęła 1:16:10 poprawiając się aż o 3 minuty 45 sekund. Brązowy medal zdobyła Joanna Dorociak, trzykrotna medalistka mistrzostw Europy w… wioślarstwie. W swym drugim półmaratonie w krótkiej karierze biegowej (12 miesięcy od pierwszego startu w zawodach lekkoatletycznych) osiągnęła czas 1:17:29 (w debiucie - 1:26:04). Angelika Mach dotychczas miała w dorobku cztery brązowe medale mistrzostw Polski seniorów (10.000 m i 5 km).
źródło: pzla.pl