siatkówka / Ekstraklasa kobiet
siatkówka / Ekstraklasa kobiet -
Koniec sezonu Ligi Siatkówki Kobiet. Chemik Mistrzem Polski
autor: Artur SzeferPolska Liga Siatkówki podjęła decyzję o zakończeniu sezonu Ligi Siatkówki Kobiet. Siatkarki ekstraklasy już nie wybiegną w tych składach na boisko, a ostateczną klasyfikację końcową przyjęto po zakończonej rundzie zasadniczej.

Tym samym mistrzem Polski sezonu 2020/2021 został zespół Grupy Azoty Chemika Police, wicemistrzem Developres SkyRes Rzeszów, a brązowym medalistą ŁKS Commercecon Łódź. Wisła Warszawa, która zajęła ostatnie miejsce opuści ekstraklasę. Zapadła decyzja, na którą oczekiwały wszystkie kluby Ligi Siatkówki Kobiet. Większość prezesów klubów żeńskiej ekstraklasy chciała zakończenia sezonu po rundzie zasadniczej i zaakceptowania klasyfikacji jako ostatecznej. Tak też się stało - siatkarki już w tym sezonie nie wybiegną na boisko.
Odwołana została więc runda play-off, a tytuł mistrzowski przypadł siatkarkom Grupy Azoty Chemika Police, które zajęły pierwsze miejsce po rundzie zasadniczej. Wicemistrzem kraju został Developres SkyRes Rzeszów, który do policzanek tracił zaledwie jeden punkt. Brązowym medalistą mistrzostw Polski został obrońca tytułu, ŁKS Commercecon Łódź, a tuż za podium dość niespodziewanie uplasowała się drużyna DPD Legionovii, która wyprzedziła Grot Budowlanych Łódź.

Oznacza to, że w przyszłym sezonie prawo gry w fazie grupowej Ligi Mistrzyń będą miały zespoły z Polic i Rzeszowa. ŁKS będzie mógl wystąpić w Pucharze Challenge, chyba, że jak rok temu zwolni się miejsce w Pucharze CEV i łodzianki będą mogły skorzystać z niego i zagrać w tych rozgrywkach.

Konsekwencje zajęcia ostatniego miejsca w tabeli poniesie Wisła Warszawa, która opuści ekstraklasę. Siatkarki Wisły zdobyły w 22 spotkaniach zaledwie dwa punkty, ale po karze za niespełnienie warunków licencyjnych zakończyły sezon z… minus jednym punktem. Nie wiadomo jeszcze, kto je zastąpi. Polska Liga Siatkówki przystąpi do weryfikacji możliwości gry na najwyższym szczeblu rozgrywek dwóch najlepszych zespołów I ligi kobiet - Jokera Mekro Energoremont Świecie i Uni Opole. Niewykluczone, że jedna z tych drużyn wystąpi w sezonie 2020/2021 w TauronLidze, bo tak od czerwca ma się nazywać ekstraklasa siatkarek.