W dniach 6 - 8 września 2019 roku odbył się drugi szczeciński turystyczny ultramaraton rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego. Wydarzenie zorganizowali wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Partnerem wydarzenia byli: Województwo Zachodniopomorskie oraz Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, dlatego start, meta i dekoracja zawodów odbyły się na Łasztowni. Uroczystej dekoracji zwycięzców zawodów dokonał Sebastian Gulka - dyrektor generalny DGS Poland.
Uczestnicy ultramaratonu wystartowali z Łasztowni wcześnie rano w dniu 7 września 2019 roku i pokonali około 250 kilometrów jadąc przez Meklemburgię - Pomorze Przednie w Niemczech oraz Pomorze Zachodnie w Polsce. Zawodnicy starowali w grupach 10 osobowych. Kolarze mieli limit czasowy 17 godzin na pokonanie dystansu i wszyscy, którzy ukończyli zawody zmieścili się w wymaganym czasie. Ultramaraton sędziowali sędziowie z Zachodniopomorskiego Związku Kolarskiego. Zawody wygrał Piotr Kozłowski, a wśród pań najlepsza była Agata Walkowiak. Wyścig odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego - Olgierda Geblewicza oraz prezydenta Szczecina - Piotr Krzystka. Organizatorzy do startu w zawodach zaprosili zarówno regularnie trenujących kolarzy jak i rowerzystów dla których była to pierwsza w życiu okazja do przekroczenia magicznej granicy 200 km. Wśród zawodników byli nie tylko mieszkańcy Pomorza Zachodniego, ale także goście z innych części Polski, a także obywatele Niemiec i Ukrainy. Zawody miały na celu popularyzację kolarstwa oraz turystyki rowerowej, ale przede wszystkim promocję Szczecina i Pomorza Zachodniego.
Wydarzenie odbyło się dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz wsparciu finansowemu od wielu instytucji oraz firm. Dzięki głosom oddanym przez mieszkańców województwa zachodniopomorskiego w Budżecie Obywatelskim w ramach Programu Społecznik, Fundacja otrzymała środki z budżetu naszego województwa. Organizatorzy otrzymali także dotację z miasta. Organizację zawodów wsparły także firmy: DGS Poland, Polskie Terminale, Klaster Pomorza Zachodniego, Berlin Döner Kebap, Cukiernia Nova, Spectrum Bike oraz Trygim.
„Cieszę się, że nasz UltraGryfus staje się wydarzeniem w którym chce wziąść więcej osób niż jest miejsc. To pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku rozwijając nasze zaowdy. Zawody sportowe to nowość w wydarzeniach organizowanych przez Gryfusa dlatego nadal się uczymy i musimy ciągle pracować by spełniać oczekiwania naszych uczestników” - powiedział Wojciech Marciniak, wiceprezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz dyrektor zawodów Ultra Gryfus. „Ogromne zaangażowanie wolontariuszy, środki pozyskane w ramach Programu Społecznik oraz wsparcie wielu instytucji i sponsorów przełożyły się na wielki sukces jakim bez wątpienia był drugi turystyczny ultramaraton rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego. Przystępowaliśmy do tego zadania z wielką pokorą bo było to bez wątpienie dla nas duże wyzwanie organizacyjne, więc tym bardziej cieszymy się z sukcesu. Bez wątpienia brakowało takiego wydarzenia w Szczecinie i serce się raduje, że stolica Pomorza Zachodniego ma teraz swój ultramaraton” - powiedział Paweł Malinowski, prezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus jest organizatorem największych wydarzeń turystyki rowerowej organizowanych na Pomorzu Zachodnim i dotychczas skupiał się przede wszystkim na turystyce oraz działalności edukacyjnej i charytatywnej. Klub organizuje co roku m.in. dwudniowy rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego, który w tym roku zgromadził ponad 400 miłośników turystyki rowerowej z Pomorza Zachodniego, Śląska, Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej oraz innych regionów Polski. Gryfus jest organizatorem wielu rajdów rodzinnych w których uczestniczy każdorazowo kilkuset miłośników jazdy na dwóch kółkach (od najmłodszych po najstarszych). Szczeciński klub we współpracy z policją i ratownikami medycznymi prowadzi szkolenia i działania edukacyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa oraz bardziej świadome uczestnictwo rowerzystów w ruchu drogowym. Gryfus organizuje także akcje charytatywne oraz co roku włącza się w ogólnopolskie akcje charytatywne takie jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy czy Szlachetna Paczka. Od kilku lat prężnie rozwija się w klubie sekcja sportowa, która odnosi coraz większe sukcesy w amatorskich zawodach sportowych w całej Polsce. Zawodnicy reprezentujący Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus niemal z każdych zawodów wracają z masą pucharów i prezentują z roku na rok coraz lepsze wyniki. Dlatego też wychodząc naprzeciw oczekiwaniom członków i sympatyków klubu jak i korzystając z wieloletniego doświadczenia w organizacji wydarzeń skierowanych do środowiska rowerowego, Fundacja podjęła decyzję o organizacji szczecińskiego turystycznego ultramaratonu rowerowego. Wydarzenie to ściągneło do Szczecina wielu miłośników amatorskiego ściągania się nie tylko z Pomorza Zachodniego, ale także z innych regionów Polski. W ultramaratonie wzięli udział także obywatele Niemiec i Ukrainy.
źródło: Fundacja Gryfus
|
|