piłka nożna / Ekstraklasa -
Udane rozpoczęcie na własnym stadionie
autor: Krzysztof GrzeszkowiakPiłkarze Pogoni Szczecin na własnym boisku pokonali Górnika Zabrze 3:1. Nie przyszło to jednak łatwo. Portowcy w pierwszych minutach spotkania byli zespołem lepszym, atakującym, bardziej aktywnym. Jednak to właśnie podopieczni Kosty Runjaića jako pierwsi stracili bramkę po prostym błędzie Sebastiana Walukiewicza, po którym sędzia Paweł Raczkowski podyktował rzut karny. Łukasza Załuskę pewnym strzałem pokonał Igor Angulo i dał prowadzenie swojej drużynie.
W czternastej minucie zawodnik Górnika mógł podwyższyć wynik, ale na posterunku był golkiper gospodarzy. Trzy minut później wyrównać mógł Kożulj, ale tym razem z dobrej strony zaprezentował się bramkarz Górnika. Po chwili z rzutu wolnego uderzał Majewski i tym razem Chudy nie zdołał uratować swojego zespołu. Bramkarz przyjezdnych wybił piłkę, ale wcześniej przekroczyła ona już linię bramkową i arbiter nie miał wątpliwości, że padł gol.

W 26. minucie Portowcy drugi raz pokonali Chudego. Tym razem na listę strzelców wpisał się Kożulj. W późniejszej części gry na bramkę rywali strzelał Guarrotxena, ale jego strzał był niecelny. W doliczonym czasie gry pierwszej połowy Górnik zaczął atakować, ale nie potrafił doprowadzić do sytuacji bramkowej.

W przerwie spotkania uhonorowano nagrodami Portowców Stars, drużynę oldbojów Pogoni Szczecin, która wywalczyła Mistrzostwo Polski w tej kategorii oraz Sebastiana Walukiewicza, który został uznany przez tygodnik Piłka Nożna 'odkryciem roku'.

Po zmianie stron szczecińscy kibice, którzy dość licznie stawili się na Twardowskiego nie musieli długo czekać na kolejne trafienie. Sygnał do ataku dał Buksa, ale dopiero po chwili Granatowo - bordowym na raty udało się skierować piłkę do siatki. Najpierw strzał Drygasa obronił Chudy, przy dobitce Malca nie miał już szans. Kolejne minuty upływały w dość sennej atmosferze. Dopiero pod koniec spotkania dogodną sytuację miał były Portowiec - Mateusz Matras, ale nie udało mu się zmienić rezultatu.

Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze 3:1 (2:1)

0:1 - Igor Angulo 12’ (k)
1:1 - Radosław Majewski 18’
2:1 - Zvonimir Kożulj 26’
3:1 - Mariusz Malec 51’

Pogoń Szczecin: 1. Łukasz Załuska - 22. David Stec (2. Jakub Bartkowski 84’), 40. Sebastian Walukiewicz, 33. Mariusz Malec, 77. Ricardo Nunes -, 28. Tomas Podstawski, 17. Zvonimir Kożulj , 14. Kamil Drygas (C), 10. Radosław Majewski (27. Sebastian Kowalczyk 80’), 34. Iker Guarrotxena (19. Michał Żyro 88’) - 18. Adam Buksa.

Górnik Zabrze: 84. Martin Chudý - 4. Adam Örn Arnarson, 2. Przemysław Wiśniewski, 5. Paweł Bochniewicz, 14. Michał Koj - 10. Łukasz Wolsztyński (20. Ishmael Baidoo 46’), 23. Mateusz Matras, 8. Walerian Gwilia, 7. Szymon Żurkowski (77. Giánnis Mystakídis 76’), 9. Jesús Jiménez - 17. Igor Angulo.

Żółte kartki: Walukiewicz, Stec - Baidoo, Bochniewicz, Mystakidis