Świt górą w derbach
autor: fotografSwitSpotkanie Świtu z rezerwami Pogoni kończyło sezon 2016/1017 i o ile nie miało wpływu na to, która drużna skończy rozgrywki wyżej niż przeciwnik, o tyle było pojedynkiem o prestiż.

Młody zespół gości, w których szeregach było tylko dwóch zawodników urodzonych w roczniku 1996, zaczął bardzo odważnie. Z biegiem czasu to jednak Świtowcy dochodzili coraz wyraźniej do głosu. Potwierdzeniem tego sytuacja Charlesa Nwaogu w 5 minucie, kiedy piłka przeleciała nieznacznie obok słupka bramki Pogoni. W 11 minucie widowiskowo z powietrza uderzał Kamil Walków, ale bramkarz przyjezdnych odbił piłkę na rzut rożny.
Po niespełna pół godzinie gry Paweł Krawiec przyjął piłkę przed szesnastką i precyzyjnym strzałem ulokował ją w siatce rywali. W 33 minucie po dośrodkowaniu z bocznego sektora na 2:0 mógł podwyższyć Adam Ładziak, ale strzelał obok bramki. Co nie udało się 'Gutkowi', uczynił Maciej Wyganowski, który w 45 minucie zamknął akcje po dośrodkowaniu Ernesta Grasia i strzałem z woleja pokonał Brylewskiego.

Portowcy po stracie bramki do szatni zamierzali od początku drugiej połowy zagrać wyżej pressingiem, lecz ich zapał już w 51 minucie ostudził Ernest Graś, który po wejściu z bocznego sektora podwyższył na 3:0. W 54 minucie Pogoń próbuje swoich sił strzałem z rzutu wolnego, lecz Matłoka przenosi futbolówkę nad poprzeczką, po chwili po rożnym jeden z młodych Portowców trafia z metra w słupek. W dalszej części meczu Pogoń miała kilka stałych fragmentów gry, lecz ich wykonanie pozostawiało wiele do życzenia. Natomiast Świtowi zabrakło wyrafinowania podczas wykańczania groźnych akcji. W 90 minucie sędzia Ostrowski podyktował jedenastkę, a wynik zawodów na 4:0 ustalił Marcin Krystek.

Tym samym Świt nie pozostawił złudzeń i w pełni zasłużenie rozstrzygnął derby na swoją korzyść, będąc drużyną przynajmniej o klasę lepszą. Dla młodych Portowców to nauka i bezcenne doświadczenie w dalszej przygodzie z piłką, a dla Świtu ukoronowanie dobrego sezonu.

ŚWIT SZCZECIN - POGOŃ II SZCZECIN 4:0(2:0)

1:0 Paweł Krawiec 27'
2:0 Maciej Wyganowski 45'
3:0 Ernest Graś 51'
4:0 Marcin Krystek 90' k

Świt: Matłoka - Ortel, Odlanicki, Wyganowski, Graś - Szczepanik G., Ładziak (46' Krystek), Szczepanik O. (74' Palczewski), Krawiec, Walków (79' Mateusz Jabłonowski), Nwaogu (63' Blasius).

Pogoń II: Brylewski - Adamczuk, Borucki, Stańczyk, Kuzko - Marczuk, Bluma, Michalski, Zakrzewski, Sacharuk - Pavlas (60' Miklas).