koszykówka / ligi mężczyzn
koszykówka / ligi mężczyzn -
AZS panuje na Pomorzu Zachodnim
autor: KoGutW miniony weekend po raz już szósty najlepsze koszykarskie teamy Pomorza Zachodniego rywalizowały w Memoriale im. Romana Wysockiego. Tym razem rywalizacja przeniosła się do Stargardu Szczecińskiego. Podobnie jak przed rokiem o nieoficjalny tytuł najlepszej drużyny naszego województwa grały: AZS Koszalin, Spójnia Stargard Szczeciński, King Wilk Morskie Szczecin oraz gościnnie Polpharma Starogard Gdański. Przed rokiem w Szczecinie najlepsi okazali się Akademicy z Koszalina, którzy i tym razem potwierdzili swój prymat po raz trzeci zdobywając trofeum.

Rywalizacja odbywała się systemem pucharowym i ustalona drabinka była sprzyjająca dla gospodarzy. Czemu? Bowiem już w pierwszym spotkaniu mieliśmy przedwczesny finał. AZS podejmował Wilki i mimo, iż było to tylko przedsezonowe starcie walka toczyła się do ostatnich sekund.
Lepiej rozpoczęli Akademicy, lecz King Wilki morskie błyskawicznie wykorzystały przestój i po kilku szybkich atakach zbudowały niewielką przewagę. W pierwszej połowie skutecznie pod koszem radził sobie Uros Nikolić, a klasą sam dla siebie był Łukasz Majewski. Koszykarz pozyskany z Rosy Radom był nie do zatrzymania w rzutach z dystansu i w całym meczu zdobył 26 punktów. Na początku trzeciej kwarty zespół prowadzony przez Marka Łukomskiego wygrywał nawet 42:34, lecz od tego czasu to AZS prezentował się lepiej.

Najlepszy moment dla AZS-u to końcówka spotkania, w której zdobył dziesięć punktów z rzędu. Najlepiej w tym fragmencie zagrali Devon Austin i Artur Mielczarek, którego wybrano MVP spotkania. King Wilki Morskie próbowały jeszcze odrobić stratę, lecz rzuty z dystansu nie wpadały. Szansę na doprowadzenie do remisu miał Paweł Kikowski, lecz dwukrotnie spudłował.

W drugim półfinale Spójni nie udało się powtórzyć środowego sukcesu i odnieść zwycięstwa nad wyżej notowanym rywalem (64:62 nad AZS-em Koszalin). Gospodarze jednak Kociewskim Diabłom napsuli sporo krwi o czym może świadczyć wynik pierwszej kwarty. Wraz z upływem czasu to jednak rywale dochodzili do głosu i w końcówce zyskali bezpieczną przewagę.

W niedzielę już takich emocji nie było. Najpierw Wilki bardzo łatwo uporały się z gospodarzami turnieju. Szczecinianie już w pierwszej kwarcie wypracowali sobie piętnastopunktową przewagę, którą w zasadzie przez większość spotkania tylko powiększali. Goście zagrali skutecznie i w drugiej połowie przy wysokim prowadzeniu pozwolili sobie na efektowne akcje.

W finale faworyt był jeden AZS Koszalin. Choć lepiej rozpoczęła Polpharma to jednak koszalinianie szybko przejęli inicjatywę i przez trzy kwarty utrzymywali wysoką intensywność. Agresywna obrona oraz szybkie przejście do ataku zapewniło podopiecznym Davida Dedka przekonujące zwycięstwo.
MVP spotkania oraz całego turnieju został Artur Mielczarek, który w sobotę rzucił 13 punktów. Trzy oczka więcej uzbierał Devon Austin. Warta zaznaczenia jest jednak wysoka dyspozycja 19-letniego Igora Wadowskiego. Rzucający znakomicie radził sobie w ataku i zdobył 12 punktów. Już w pierwszej kwarcie złapał cztery przewinienia, lecz zdołał utrzymać się w grze na kolejne odsłony.

Wyniki

Półfinały - 18 wrzesień

King Wilki Morskie Szczecin - AZS Koszalin 66:67 (17:19, 20:13, 17:20, 12:15)

King Wilki Morskie: Majewski 26, Nikolić 10, Kikowski 7, Lucious 6, Marcin Nowakowski 6, Aiken 5, Gaines 3, Leończyk 3, Michał Nowakowski 0

AZS Koszalin: Austin 13, Mielczarek 12, Allen 11, Brown 8, Łukasiak 8, Witliński 6, Dąbrowski 3, Kucharek 3, Wadowski 3.

Spójnia Stargard Szczeciński - Polpharma Starogard Gdański 50:56 (15:11, 9:14, 13:16, 13:15)

Spójnia: Pytyś 13, Pieloch 7, Raczyński 7, Soczewski 6, Pacocha 6, Wróblewski 6, Bodych 5, Berdzik 0, Koziorowicz 0, Stachowiak 0.

Polpharma: Hicks 17, Brown 9, Szymański 9, Tiller 8, Diduszko 4, Renkiel 4, Wojdyła 3, Flieger 2, Długosz 0, Grujić 0, Kobus 0.

Finał - 19 wrzesień

AZS Koszalin - Polpharma Starogard Gdański 74:62 (25:18, 16:10, 23:18, 10:16)

AZS Koszalin: Austin 16, Mielczarek 13, Wadowski 12, Witliński 10, Brown 9, Dąbrowski 5, Dymała 5, Kucharek 2, Łukasiak 2.

Polpharma: Flieger 13, Wojdyła 12, Hicks 8, Kobus 7, Tiller 6, Brown 4, Grujić 4, Szymański 4, Długosz 2, Renkiel 2, Diduszko 0.

Mecz o trzecie miejsce

Spójnia Stargard Szczeciński - King Wilki Morskie Szczecin 66:107 (8:23, 18:29, 14:33, 26:22)

Spójnia: Pieloch 14, Pytyś 11, Koziorowicz 10, Raczyński 9, Wróblewski 7, Stachowiak 6, Bodych 4, Pacocha 3, Berdzik 2.

King Wilki Morskie: Nikolić 18, Gaines 17, Kikowski 15, Leończyk 11, Lucious 11, Aiken 10, Majcherek 9, Marcin Nowakowski 6, Majewski 4, Garbacz 3, Wróbel 3
źródło: Sportowe Fakty / własne