piłka ręczna / Superliga mężczyzn
piłka ręczna / Superliga mężczyzn -
Pogoń najlepsza w szczecińskim turnieju
autor: cubajdukMiniturniej, jaki został zaplanowany w sobotę 22 sierpnia zakończył się zwycięstwem gospodarzy, tj. handballowej Pogoni Szczecin. Portowcy rozpoczęli swoje zmagania już o godzinie 10.00. Ich przeciwnikiem był niemiecki Oranienburger HV. Szczecinianie nie zostawili złudzeń, kto jest lepszy. Do Grodu Gryfa zaproszony został również inny superligowiec - Zagłębie Lubin. Stawkę drużyn uzupełnił Stralsunder HV. W tym ostatnim zespole bramki strzegł były gracz Pogoni - Szymon Ligarzewski.
Pierwsze spotkanie nie miało zbyt dużej historii. Wynik jednak nie odzwierciedlał przebiegu meczu. Trener Rafał Biały starał się testować różne ustawienia i dawał szansę gry wszystkim swoim zawodnikom. Mecz zakończył się spodziewaną wygraną miejscowych 25:21. Wynik ten sprawiał, że Pogoń automatycznie awansowała do popołudniowego finału (zaplanowanego na godzinę 18.00).

Jeszcze większa różnica klas towarzyszyła drugiemu starciu. Lubinianie zdeklasowali niemieckiego rywala ogrywając go różnicą 13 trafień. Przypomnijmy, że grano systemem 2x25 minut. Rezultat końcowy spotkania to 25:12. Tym samym do wielkiego finału awansował drugi z faworytów, tj. popularni Miedziowi.

Finał początkowo przebiegał pod dyktando przyjezdnych. Podopieczni Pawła Nocha mieli znacznie lepiej ustawione celowniki, ale nie unikali prostych błędów, które z doskonałą precyzją wykorzystywali Pomarańczowi. Zaczęło się od 0:4. Wydawało się, że lubinianie pójdą za ciosem. Pogoń traciła do przeciwnika 3-4 bramki. Nie ustępowała jednak w swoich poczynaniach i w końcu złapała bramkowy kontakt (8:9). Jednobramkowym prowadzeniem skończyła się pierwsza część finału.

Po zmianie stron ponownie lepiej celowali lubinianie (trzy trafienia z rzędu) i ich przewaga sięgnęła czterech 'oczek' (9:13). Taki stan rzeczy utrzymywał się bardzo długo. Miedziowi nie chcieli popełnić błędu z pierwszej połowy. Jednak i tym razem pogoń Pogoni okazała się być skuteczna. W 39. minucie było już tylko 15:16. Niedługo potem na 17:17 wyrównał lobem nad golkiperem Dawid Krysiak.

W ostatnie chwile finałowego starcia znacznie bardziej zadowoleni wchodzili szczecinianie. Co ciekawe, pierwsze prowadzenie Pogoni (18:17) poskutkowało zbudowaniem solidnej zaliczki. Po bramce Mateusza Zaremby było już 20:17, a do końca pozostało 6 minut. Skutecznością na linii 7 metrów błyszczał Łukasz Gierak.

Do niecodziennej sytuacji doszło w 49. minucie. Spokojni o wygraną Portowcy stracili dość kuriozalną bramkę. Piłka po rzucie jednego z lubinian trafiła w słupek a nabiegający do obrony Lech Kryński został przez piłkę trafiony w okolice kolan i ta wpadła do siatki. Ostatecznie Pogoń ograła u siebie Zagłębie 24:20.

Pogoń Szczecin - Zagłębie Lubin 24:20 (9:10)

Pogoń: Kryński, Tatar - Grzegorek 1, Bruna 1, Walczak 3, Zając, Gierak 9/4, Krupa 1, Krysiak 4, Biernacki, Jedziniak, Trzaszczka, Zaremba 3, Kniaziew 1, Fedeńczak 1.