piłka nożna / Ekstraklasa -
Było ich 30
autor: C80 Czas ucieka bardzo szybko. Zaledwie chwilę temu cieszyliśmy się ze znokautowania Lecha Poznań, przełykaliśmy klęskę w Krakowie, żegnaliśmy Dariusza Wdowczyka i świętowaliśmy pokonanie aktualnego Mistrza Polski. To tylko garść wydarzeń z piłkarskiego kalendarza Pogoni Szczecin 2014. W naszej ocenie był to mimo wszystko udany rok w wykonaniu Portowców. Szczególnie jego początek należał do udanych. Kilka sezonów temu mogliśmy marzyć o Ekstraklasie, natomiast w tym roku pojawiła się możliwość spełnienia marzeń i miejsca na podium. Niestety nie udało się. Za rozbudzenie apetytu Dumie Pomorza jednak dziękujemy i życzymy kolejnych sukcesów w nadchodzącym roku.
A Wy co zapamiętacie z tego roku Pogoni Szczecin?
Łącznie 30. zawodników wystąpiło w tym roku w barwach Dumy Pomorza w spotkaniach o stawkę. Najczęściej na boisku pojawiał się Radosław Janukiewicz. Golkiper Dumy Pomorza rozegrał 34 mecze z 37. możliwych. O występ mniej zaliczyli Rafał Murawski oraz Takuya Murayama. Na przeciwnym biegunie znaleźli się za to Wojciech LisowskiAbdul Moustapha Ouédraogo, którzy tylko raz w 2014 roku zagrali dla Pogoni Szczecin. Jak to wyglądało w minutach? Zawodnicy Dumy Pomorza w 2014 razem spędzili na boisku 37 234 minuty. 3000 minut przekroczył tylko Radosław Janukiewicz - 3060 minut z gryfem na piersi. Gonili go - Wojciech Golla 2921 minut i Rafał Murawski 2806 minut. Patrzmy teraz w drugą stronę, tam podium tworzą Abdul Moustapha Ouédraogo 18 minut, Wojciech Lisowski 45 minut oraz Kamil Wojtkowski 51 minut.

Najmłodszy Portowiec w tym roku miał w dniu występu 16 lat i 234 dni, a był nim Kamil Wojtkowski. Miano najstarszego Portowca w 2014 roku powędrowało do Bartosza Ławy. Były już zawodnik Dumy Pomorza w dniu meczu z Lechem Poznań (w maju), miał 35 lat i 87 dni. Najwyższym zawodnikiem w zespole był Maciej Dąbrowski (194 cm), a najniższym Michał Walski (169 cm). Kilogramowe zestawienie wygrali Maciej Dąbrowski, Hernani oraz Mateusz Matras - po 88 kg. Najlżejszy był Michał Walski (62 kg), który o kilogram wyprzedził Dominika Kuna (63 kg).

Bramkowo Portowcy ten rok kończą na minusie. W 2014 roku 50 razy cieszyli się z gola, sami tracili go natomiast 53 razy. Strzelcem roku bezkonkurencyjnie został Marcin Robak. W tym roku rozegrał 24 mecze, w których zdobył 18 bramek. Z gola cieszył się średnio co 119 minut. Piłkę z siatki najczęściej wyciągał Radosław Janukiewicz, który w 34 spotkaniach wpuścił 48 goli.

Szczecinianie wygrali w tym roku 12 spotkań (11 liga, 1 PP) / (8 u siebie, 4 na wyjeździe), zremisowali 14 razy (4 u siebie, 10 na wyjeździe) i przegrali 11 swoich występów (10 liga, 1 PP) / (5 u siebie, 6 na wyjeździe). Najmilsze wspomnienia z tego roku, jakie zapamiętamy? 5:1 z Lechem Poznań (dom), 3:2 z Lechią Gdańsk (wyjazd), 2:1 z Legią Warszawa (dom), 4:1 ze Śląskiem Wrocław (dom), dramatyczne 3:2 z Podbeskidziem Bielsko-Biała (wyjazd) i w końcu 2:1 z Cracovią Kraków (dom). O których meczach będziemy chcieli zapomnieć? 5:03:0 (wyjazd i dom) z Wisłą Kraków, 5:0 z Jagiellonią Białystok (wyjazd), 4:2 z Górnikiem Łęczna (wyjazd), 2:1 z Zawiszą Bydgoszcz (dom) i 2:1 z Podbeskidziem Bielsko-Biała (dom).

Nie zapomnieliśmy także o kibicach Dumy Pomorza, którzy dzielnie jeździli za Pogonią po całym kraju, wspierali ją przy Twardowskiego, a także wykazali się jednością w akcji 'Razem dla Francuza!'. Za to na pewno należą się brawa.