inne / inne sporty
inne / inne sporty -
Strzelanie podczas Pucharu Świata trwa
autor: http://www.szczecin.euW czwartek rozpoczął się strzelecki Puchar Świata osób niepełnosprawnych w Szczecinie. Uroczyste otwarcie na ulicy Litewskiej planowano pod gołym niebem. Niestety, ze względu na deszcz 28 reprezentacji witały się pod dachem.
Inauguracyjną konkurencją było R3. Blisko awansu do finału był Waldemar Andruszkiewicz (Start Szczecin), który zajął 10. miejsce. W finale walczyło 8 osób. Trzecie miejsce zajął Jens Frimann z Danii (189,2 punkty). Walka o pierwsze miejsca była zacięta do ostatniego strzału. Ostatecznie Paul Aksen Johanson minimalnie wyprzedził Słowaczkę Veronikę Vadovicovą. Norweg miał 211,9 a Słowaczka 211,5 punktów. W rywalizacji drużynowej Rosjanie wyprzedzili Słowację i USA.
W konkurencji poza Paraolimpijskiej P5 Szymon Sowiński (Start Zielona Góra) medalu nie zdobył, Polak jednak zajął wysoką 4. pozycję. Pierwsze i drugą pozycję zajęli Rosjanie. Wygrał Andrey Lebedinskiy (367-5x), tuż za nim uplasował się Sergey Malyshey (333-7x). Trzecie miejsce wywalczył Węgier Gunla Gurisatti (357-2x).

W piątek rozegrano 3 konkurencje indywidualne:P2,R4 i FTR 1. W P2 i R4 była też rywalizacja drużynowa. Na razie występami gospodarzy, czyli Polaków, trudno się delikatnie mówiąc zachwycać.

W kategorii indywidualnej P2 znakomicie zaprezentowała się reprezentacja ubrana na czarno. Złoty i srebrny medal zdobyły dwie Iranki: Sarah Javanmarididodmani (194,5 punktów) i Alieh Mahmondikordkheili (186,0 punktów). Brązowy medal wywalczyła Aysel Ozgan (166,7 punktów) z Turcji. Pierwsza drużynowo była Rosja przed Iranem i Turcją. W P2 o awans do finału walczyły trzy Polki: Maria Szwed (Start Gorzów Wlkp.), Agnieszka Pytel (Start Białystok) i Beata Andruszkiewicz (Start Szczecin). Polki do finałowej ósemki, miała bardzo bardzo... daleko.

W kategorii R4 z kadrą Polaków było bardzo podobnie. Kazimierz Bysiek (Start Zielona Góra), Piotr Kacalski (Start Szczecin) i Mirosława Górna (Start Gorzów Wlkp.) rywalizację zakończyli strzelaniem jedynie w grupie eliminacyjnej. W finale wielkiej niespodzianki nie było. Pojedynek o pierwsze miejsce był jednak do ostatniego strzału bardzo zacięty. Zwyciężył Davies Richard (209 punktów), który dał radę nie dogonić się Markowi Bradleyowi (208,7 punktów). Zawodnik z Wielkiej Brytanii wyprzedził Australijczyka o 0,3 punktu. Na trzecim miejscu podium stanął Evangelos Kakasaios z Grecji (187,2 punkty). W drużynowej rywalizacji wygrała Wielka Brytania przed Australią i Grecją.

W indywidualnym FTR 1 do finału dostało się dwóch Australijczyków, Amerykanin i Turek. Ostatecznie wygrał Tammy Delano z USA, drugi był Erkan Coscuner z Turcji a trzecia Elizabeth Kosmala z Australii. W pierwszej rundzie odpadli Grażyna Pecuch (Start Gorzów Wlkp.) i Waldemar Andruszkiewicz (Start Szczecin), w drugiej Krzysztof Szczerbicki (Start Gorzów Wlkp.) i Tadeusz Burski (Start Szczecin).

Zawody PŚ trwają do niedzielnego wieczoru.