koszykówka / Pozostałe rozgrywki
koszykówka / Pozostałe rozgrywki -
Trzy punkty z Wielkopolski
autor: tasiaTrzy punkty przywieźli zawodnicy Gryfa Goleniów z konfrontacji z Sokołem Międzychód oraz Obrą Kościan w ramach rozgrywek strefowych o awans do II ligi. W sobotnie popołudnie Gryf zmierzył się w pierwszym meczu strefowym w Międzychodzie z tamtejszym Sokołem. Kibice miejscowi wyjątkowo zmobilizowali się na to spotkanie, hala wypełniła się po brzegi, a publiczność żywiołowo dopingowała miejscowych. Sokół do tego meczu był niepokonany na własnym parkiecie od kilkunastu spotkań i passę tę chciał podtrzymać. Pierwsze dwie kwarty były dosyć wyrównane punkt za punkt i żadnej z drużyn nie udało się wypracować większej przewagi.
Kluczowy dla wyniku końcowego okazał się początek trzeciej kwarty, kiedy to Gryf bardzo szybko odskoczył rywalom na 12 punktów i tę przewagę spokojnie utrzymywał do końca tej odsłony meczu. Widać było, że taktyka dobrana na to spotkanie przez trenera Andrzeja Molendę po analizach wideo gry rywala przyniosła skutek. Sokół grał przeciętnie, ze słabą skutecznością i na dodatek jego czołowi zawodnicy szybko łapali faule. Gdy wydawało się, że Gryf kontroluje przebieg spotkania niespodziewanie w końcówce czwartej kwarty obraz gry uległ zmianie. Presing gospodarzy i faule doprowadzały do serii rzutów osobitych, których goleniowianie nie trafiali, a na domiar złego Sokół zaczął odrabiać straty. Gdy na 15 sekund przed końcem gospodarze dogonili gości na trzy punkty emocje na trybunach sięgnęły zenitu. Na szczęście w ostatnich sekundach spotkania podopieczni Andrzeja Molendy opanowali emocje i utrzymali zwycięstwo. Triumf ten to ważny krok w drodze do awansu do półfinałów i zrealizowanie planu minimum, jaki był zakładany na ten dwudniowy wyjazd do Wielkopolski.

Sokół Międzychód - Gryf Goleniów 54:57 (13:11, 11:11, 8:19, 22:16)

SOKÓŁ: Łabutka (11), Doberschuetz (9), Nowak (9), Chodkiewicz (8), Sroczyński (7), D. Cejba (5), Gubernat (3), Adamski (2).

GRYF: Żylak (17), Musialski (14), Pawlak (10), Kulczyński (9), Żyłczyński (7).

Po sobotnim horrorze Międzychodzie zakończonym zwycięstem Gryf w niedzielę udał się do Kościana, gdzie rozegrał drugi mecz rozgrywek strefowych tym razem ze zwycięzcą III ligi Wielkopolskiej - Obrą Kościan. Obawy sztabu szkoleniowego budziła kondycja zawodników, którzy wiele zdrowia i sił zostawili w meczu sobotnim. Te obawy okazały się jak najbardziej uzasadnione co pokazał mecz. Pierwsza kwarta była jeszcze dobra w wykonaniu Gryfa. Po początkowym prowadzeniu 5:0 Obry goście odrobili straty i walczyli jak równy z równym kończąc pierwszą odsłonę spotkania trzypunktową stratą do zespołu z Kościana. Kryzys przyszedł w drugiej kwarcie. Gryf wówczas zagrał słabo co wobec skutecznej gry gospodarzy spowodowało że Obra odskoczyła na piętnaście punktów. Kolejne dwie partie były już wyrównane ale przewaga uzyskana we wspomnianej drugiej odsłonie okazała się nie do odrobienia dla gości. Warto dodać, że w meczu tym goleniowianie znów fatalnie wykonywali rzuty osobiste, których w sumie mieli ponad pięćdziesiąt, a trafili około 30% z nich. Spotkanie było bardzo zacięte o czym może również świadczyć chociażby fakt czterech przewinień technicznych (trzy dla Obry i jedno dla Gryfa). Porażka piętnastoma punktami w ostatecznym rozrachunku stała się faktem.

Obra Kościan - Gryf Goleniów 89:74 (21:18,30:18,17:16,21:22)

OBRA:
Kabat (22), Jankowiak (17), Przygocki (12), Wasiński (12), Wizerkaniuk (8), Ciążkowski (7), Stróżyński (3), Nowak (2), Mielnik (2), Tyborowski (2), Ratajczak (2).

GRYF: Żylak (24), Pawlak (12), Musialski (10), Gajdel (9), Kulczyński (7), Żyłczyński (7), Chamier-Ciemiński (3), Szymański (2).

Jedno zwycięstwo i jedna porażka to bilans wyjazdu do Wielkopolski. Za tydzień rewanże w Goleniowie. Wiadomo już, że aby awansować dalej trzeba wygrać przynajmniej jeden mecz w sobotę z Sokołem.

TABELA PO MECZACH W WIELKOPOLSCE

1. BC OBRA KOŚCIAN 3 5 257:242

2. SOKÓŁ MIĘDZYCHÓD 3 4 222:225

3. GRYF GOLENIÓW 2 3 131:143

(do tabeli zaliczono wyniki bezpośrednich meczy pomiędzy Sokołem Międzychód i Obrą Kościan 84:73 i 84:95. Gryf rozpoczął tę rywalizację z zerowym dorobkiem punktowym z uwagi na wycofanie się z rywalizacji Kotwicy II Kołobrzeg).