koszykówka / ligi mężczyzn
koszykówka / ligi mężczyzn -
Sensacja w Szczecine, wicelider pokonany!
Nie lada wyczynu dokonali koszykarze AZS-u Radex Szczecin, którzy po emocjonującej końcówce pokonali wicelidera rozgrywek AZS WSGK Kutno 68:65. Jak duża była to niespodzianka wystarczy przytoczyć fakty: Kutnianie przegrali w hali przeciwnika tylko dwa razy i to na początku rozgrywek oraz w pierwszym meczu obydwu drużyn zdeklasowali Szczecinian pozwalając rzucić im tylko 36 punktów, z czego tylko trzy w pierwszej kwarcie.

Gospodarze mając w pamięci poprzedni pojedynek oraz to, że każde punkty w walce o play-off są na wagę złota, wyszli bardzo zmotywowani. Po celnych trójkach Koszuty i Pacochy niemal w połowie kwarty udało im się wypracować sześć oczek przewagi. Nie nacieszyli się nią jednak długo. Kutnianie nadrobili ją z nawiązką. Ostatecznie pierwsze dziesięć minut po akacji 2+1 Mielczarka zakończyło się trzypunktowym prowadzeniem gospodarzy.
Druga ćwiartka zaczęła się tak jak skończyła pierwsza - od punktów Mielczarka, po trafieniu Pytysia i trójce Majcherka gospodarze mięli już osiem oczek przewagi. Goście nie zamierzali się poddawać doprowadzili do stanu 27:26, potem jednak klasę pokazał najskuteczniejszy strzelec Szczecinian Łukasz Pacocha zdobywając z rzędu 7 pkt. Przed końcem dwudziestu minut trafił jeszcze zza linii 6,75m, gromadząc do przerwy 13 pkt a Radex schodził na krótki odpoczynek z prowadzeniem 39 do 31.

Po wznowieniu gospodarze stracili cała wypracowaną przewagę, nie mogąc poradzić sobie przede wszystkim z Krzysztofem Jakóbczykiem, który w tej ćwiartce zdobył 11 z wszystkich 17 punktów jakie rzucił w całym spotkaniu.

Ostatnia kwarta rozpoczynała spotkanie jakby od nowa. Na tablicach widniał wynik 51:51, mimo upływu czasu trudno było wskazać drużynę, która wyjdzie zwycięsko z tego pojedynku. Ciągle powtarzał się schemat: gospodarze zyskiwali minimalną przewagę - goście szybko wyrównywali lub obejmowali jednopunktowe prowadzenie.

Na półtorej minuty przed końcem na jednopunktowe prowadzenie gospodarzy wyprowadził celnym lay-upem Pacocha. Potem w szeregi obydwu drużyn wdała się nerwowość. Goście nie potrafili skutecznie trafić do kosza, Szczecinianie popełnili błąd 24 sekund. Dopiero po przerwie na żądanie gospodarze uporządkowali nieco swoją grę.

W ostatnich sekundach kluczową rolę odegrał Krzysztof Mielczarek. Najpierw celnie rzucił za dwa punkty z lewej strony boiska, by potem pewnie wykorzystać dwa rzuty wolne, które dały na trzy sekundy przed końcem spotkania pięć punktów przewagi. Kluczem do zwycięstwa okazała się także defensywa. Zanim Mielczarek stanął na linii rzutów wolnych zawodnicy Radeksu ustawili szczelną defensywę przez, którą nie mogli przebić się goście, efektem czego był faul w ataku Dawida Bręka. Ostatecznie po rzutach wolnych tego ostatniego spotkanie zakończyło się niespodziewanym zwycięstwem Szczecinian 68 do 65. Graczem meczu można uznać Łukasza Pacochę, który rzucał, zbierał i asystował a do magicznego triple double niewiele mu zabrakło.

Jeżeli gospodarze będą grali tak jak w wczorajszym (03.02) spotkaniu to są w stanie zrealizować cel jakim jest gra w play-off. Strata do ósmej w tabeli Spójni wynosi tylko punkt a szósta Stal i siódmy SideN mają dwa oczka przewagi na osiem kolejek do końca.

AZS Radex Szczecin - AZS WSGK Kutno 68:65 (17:14, 22:17, 12:20, 17:14)

AZS Radex: Pacocha 20 (8 zbiórek, 8 asyst), Mielczarek 17, Koszuta 9, Pytyś 6, Majcherek 5, Miszczuk 5, Raczyński 4, Biela 2, Linowski 0

AZS Kutno: Dłuski 25, Jakóbczyk 17, Bręk 12, Glabas 4, Maciejewski 3, Szwed 2,