piłka nożna / Kobiety
piłka nożna / Kobiety -
Znamy triumfatorów
Na stadionie miejskim w Sianowie rozegrany został już XIII Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt i Chłopców im. Anny Bocian, ale już w tym roku w obsadzie międzynarodowej ze względu na przyjazd dwóch drużyn z Nowego Rożdola z Ukrainy. Turniej kobiet rozegrany został w trzech kategoriach wiekowych: open, 1995 i młodszych oraz 1999 i młodszych a turniej chłopców w dwóch grupach: 1998-99 i 2000 i młodszych. W sumie w turnieju wystartowało 41 zespołów (26 dziewcząt i 15 chłopców) dających liczbę około pięciuset zawodników i ich opiekunów, nie licząc kibiców i rodziców którzy odwiedzili stadion w Sianowie. Ilość zespołów byłaby jeszcze większa, ale część zespołów zrezygnowała z udziału w ostatniej chwili głownie z powodów finansowych. Pomimo to sianowski turniej zgromadził imponującą liczbę zespołów i jest na pewno największym jednodniowym turniejem kobiecym organizowanym przez klub w Polsce.
Głównym organizatorem turnieju był Uczniowski Klub Sportowy „Victoria” S.P. 2 Sianów a współorganizatorami Urząd Marszałkowski w Szczecinie, Urząd Gminy i Miasta Sianów, Starostwo Powiatu Koszalińskiego.

W najstarszej kategorii kobiet wystartowało 6 drużyn. Grano tu systemem każdy z każdym na połowie boiska w składach siedmioosobowych i najlepsza w końcowym rozrachunku okazała się ekipa Victorii S.P.2 Sianów (trener Jędrzej Bielecki), która nie przegrała żadnego spotkania. Trzy mecze wygrała a dwa zremisowała.

W zespole Victorii S.P.2 wystąpiły: Emilia Hubka, Kornela Kujawska, Paulina Trzeciak, Justyna Siwik, Dorota Siwik, Marlena Kryściak ( kapitan zespołu), Alicja Dzienis, Katarzyna Maślak, Katarzyna Wachowska.

Drugie miejsce zajęła drużyna Akademii Piłkarskiej ze Szczecinka (trener Mieczysław Berć), trzecie UKS Zjednoczeni Kaczory (trener Mariola Wysocka), czwarte MLKS Tucholanka Tuchola (trener Marek Zienkiewicz), piąte GOSRiT I Luzino i szóste GOSRiT II Luzino (trener Luzina I i II Tomasz Myszewski). Najlepszą zawodniczką została wybrana Angelika Miechowska z Kaczor, królem strzelców z 6 bramkami została Paulina Trzeciak z Sianowa , najlepszą bramkarką Kornela Kujawska z Sianowa a najstarszą zawodniczką była Magdalena Nerkowska z Kaczor.

W kategorii 1995 i młodszych wzięło udział 11 zespołów. Najpierw grano w dwóch grupach każdy z każdym a następnie najlepsze po 2 drużyny z fazy grupowej grały na krzyż. Najlepiej trudy dość ciężkiego turnieju wytrzymał aktualny halowy Mistrz Polski zespół MUKS Stilon Gorzów Wlkp (trener Zbigniew Wróbel) . Drugie miejsce zajęła ekipa UKS Olimp Gościno (trener Dariusz Bajko), która w finale zremisowała 0:0 i przegrała karnymi 5:6 ze Stilonem. Trzecie miejsce zajęła drużyna sianowskiej Victorii S.P.2 po zwycięstwie 2:0 w meczu z GSS Grodzisk Wlkp.(trener Artur Klapa). Czwarte wspomniany Grodzisk Wlkp. a piąte drugi zespół Olimpa Gościno. Szóste ukrainki z Nowego Rożdola (trener Palop Kzyza). Pozostałe zespoły GOSRiT (trener Tomasz Myszewski), UKS Malechowo (trener Tadeusz Chylewski), GOSRiT II Luzino, KS Zjednoczeni Kaczory (trener Mariola Wysocka), UKS Fala Międzyzdroje (trener Łukasz Szumlewski) zajęły miejsca od siódmego do jedenastego.

Najlepszą zawodniczką zawodów została Adrianna Saganowska z Sianowa, królem strzelców z 7 bramkami Klaudia Wawer z Gorzowa a bramkarką Natalia Sadowska z Gościna. W zwycięskiej drużynie z Gorzowa Wlkp. wystąpiły: Kamila Szafrańska, Anna Rutkiewicz, Anna Ambrożkiewicz, Anna Wróbel, Aleksandra Kożuchowska, Klaudia Wawer, Marta Kamińska, Paulina Dudek, Anna Okulewicz i Paulina Dudek.

W najmłodszej kategorii dziewcząt brało udział 9 zespołów, które grały każdy z każdym w 2 grupach a następnie po dwa najlepsze zespoły z grup na krzyż. Najlepszą drużyną została drużyna z najdalszej odległości od Sianowa ekipa Nowego Rożdola z Ukrainy (trener Roman Brandenbura), która w finale pokonała w stosunku 2:0 zespół z SP Ostrowiec (trener Marek Jarosz). Trzecie miejsce zajęła UKS 4 Akademia Piłkarska ze Szczecinka (trener Łucja Frontczak) po zwycięstwie 2:0 nad ekipą Victorii S.P 2 Sianów (trener Jędrzej Bielecki). Pozostałe zespoły: Dziecięco Osiedlowy Klub Sportowy Wenedia Koszalin (trener Waldemar Sołek), SP 2 Sianów, UKS Niemica (trenera Romuald Bobis), Nowy Rożdol II Ukraina (trener Roman Brandenbura), SP Świemino (trener Agata Antoniewska), Victoria S.P.2 II zajęły miejsca od piątego do dziewiątego.

Najlepszą zawodniczką turnieju zostały dwie zawodniczki: Natalia Kasprzak z Ostrowca i Nikola Wodarczyk ze Szczecinka. Królem strzelców z 13 bramkami Wiktoria Chuda z Ukrainy a najlepszą bramkarką Olga Zacharko również z Ukrainy. Najmłodszą zawodniczka okazała się Natalia Gajownik z Sianowa, która otrzymała puchar i nagrodę rzeczowa, którą ufundował Waldemar Sołek.
Zawody pomimo wielu trudności organizacyjnych i finansowych jak zwykle zostały dobrze zorganizowane przez działaczy UKS Victoria S.P.2 Sianów, rodziców dzieci z SP2 Sianów. Kluby otrzymały piękne puchary, zawodniczki zespołów z miejsc 1-3 medale oraz nagrody rzeczowe. Wszystkie zespoły otrzymały piłki a najlepsze zawodniczki i trenerzy nagrody rzeczowe ufundowane min. przez wcześniej wymienionych współorganizatorów turnieju.

Ponadto sponsorami turnieju byli: PGK Koszalin, SP 2 Sianów, Arka Sianów, Radio Koszalin, Gospodarstwo Rybackie Jarosław Dadoń, ZZPN Szczecin, KOZPN Koszalin, Masarnia Elżbieta i Piotr Zielińscy, Joanna Czerwińska, Anna Zadka . Spikerką i prowadzeniem turnieju zajmował się Ryszard Wątroba. Nagrody wręczali: Joanna Czerwińska Przewodnicząca Rady Miejskiej Sianowa, Ireneusz Megiel Dyrektor SP 2 Sianów, Dorota Bindas-Burdzik sekretarz klubu Victorii S.P.2. Nie zabrakło tez tradycyjnie kiełbasek z grilla dla wszystkich zespołów i poczęstunku dla opiekunów zespołów. Niestety na zawody nie dojechała Anna Bocian, której imieniem nazwano ten turniej (jest po operacji rekonstrukcji więzadeł krzyżowych). Pragniemy wyjaśnić, że Ania jest pierwszą reprezentantką Polski seniorek wywodzącą się z UKS Victoria S.P.2 Sianów i właśnie to jest przyczyną nazwania turnieju jej imieniem.

źródło: Jędrzej Bielecki