piłka nożna / Kobiety
piłka nożna / Kobiety -
Puchar nie dla Pogoni
autor: paulinusTrzeci występ z rzędu w finale Pucharu Polski piłkarki Pogoni Women zakończyły porażką. Po ubiegłorocznym pogromie, wynik 0:2 należy uznać jako dobry rezultat, zwłaszcza, że w Kutnie zabrakło kontuzjowanej Darii Kasperskiej i pauzującej za kartki Patrycji Balcerzak, które już w ubiegłym tygodniu udały się do domów. Unia Racibórz mogła wygrać znacznie wyżej i nikt nie mógłby mieć o to pretensji do szczecińskiego zespołu, mrówczą pracę robił jednak cały blok obronny i bramkarka Pogoni. Unia Racibórz tym samym do tytułu Mistrza Polski dołożyła także Puchar Polski i bez wątpienia jest w tej chwili najlepszą drużyną w Polsce.
Występ w finale Pucharu Polski był ostatnim w barwach Unii dla reprezentantek Polski: Marty Stobby i najskuteczniejszej w Ekstralidze Agnieszki Winczo. Obie od przyszłego sezonu będą występowały w Niemczech.

Zgodnie z przewidywaniami Unia od pierwszych minut zaatakowała raz po raz napierając na szczecińską bramkę. Już w drugiej minucie spotkania mógł paść pierwszy gol, ale na posterunku była Szymańska. Niespełna siedem minut później silny strzał Anny Żelazko zza linii pola karnego o centymetry minął poprzeczkę bramki. Po chwili piłka wpadła do bramki, ale wcześniej sędzina wskazała, zagranie ręką Agnieszki Winczo. Podopieczne Mariusza Misiury po raz pierwszy wydostały się za swoją połowę w 18 minucie. Dwójkowa akcja Nataly Barlage i Jolanty Siwińskiej zakończyła się strzałem Anny Proposiny, który był jednak zbyt lekki by zaskoczyć Dorotę Wilk.
W 35 minucie raciborzanki wykonywały rzut rożny. Dośrodkowanie Patrycji Pożerskiej ląduje na 11 metrze na głowie najwyżej wyskakującej Żelazko i piłka trafia w samo okienko. Tuż przed przerwą szczecińską obronę rozmontowała dwójka Anna Żelazko - Ivana Bojdova, ale strzał tej drugiej minął słupek. Po chwili Ania Szymańska efektownie obroniła strzał Patrycji Wiśniewskiej, za co otrzymała zasłużone oklaski od zgromadzonych na stadionie kibiców.

Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie. Nadal stroną dominującą była Unia, która spokojnie rozgrywała piłkę i zamykała szczecinianki na swojej połowie. W 63 minucie wynik meczu ustaliła Agnieszka Winczo. Szymańska co prawda, będąc w sytuacji sam na sam wybroniła strzał napastniczki Unii, ale żadna z obrończyń nie zdążyła do toczącej się do bramki piłki. Granatowo - bordowe ożywiły się nieco w ofensywie, kiedy na boisku pojawiła się Małgorzata Ładniak i Emilia Zdunek. Obie starały się zaprezentować z jak najlepszej strony, ale rosłe zawodniczki Unii nie miały problemu z przerywaniem akcji piłkarek Pogoni. Raciborzanki do końca spotkania kontrolowały przebieg gry. Na dziesięć minut przed końcem piłkę po strzale Anny Żelazko zatrzymał słupek.
Pamiątkowe medale Unii za Mistrzostw i Puchar Polski, a Pogoni za udział w finale wręczał selekcjoner kadry Kobiet - Roman Jaszczak.

Pogoń Women - Unia Racibórz 0:2 (0:1)
0:1 - 35' - Anna Żelazko
0:2 - 63' - Agnieszka Winczo

Pogoń: Anna Szymańska - Anna Propošina, Joanna Pałaszewska, Agnieszka Szybińska, Anita Piotrowska, Katarzyna Barlewicz, Monika Kaźmierczak (86 Jūlija Levčenko), Jolanta Siwińska, Mariola Żyła (68 Emilia Zdunek), Natalia Gumuła (88 Dorota Kornacka), Nataly Barlage (70 Małgorzata Ładniak).