inne / żeglarstwo
inne / żeglarstwo -
Skandynawowie najlepsi w Kamieniu Pomorskim
W Kamieniu Pomorskim zakończyły się regaty Crewsaver Open Polish Championship będące zarazem I eliminacją do Mistrzostw Świata i Europy w klasie Optimist 2011. W tegorocznej edycji wystartowało 251 zawodników z 11 krajów: Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Szwajcarii, Hiszpanii, Litwy, Rosji, Czech i Iranu. Reprezentacja Iranu wystąpiła w Europie po raz pierwszy, ale jak zadeklarował Irański trener nie po raz ostatni. Irańczycy już zapowiedzieli swój przyjazd na przyszłoroczne regaty. Doskonale zaprezentowali się w nich zawodnicy z naszego regionu.

W finałowej złotej grupie wystartowało 24. Polaków w tym sześciu z naszego regionu. Na największe uznanie zasługuje Aleksander Bajko, który zajął 20 miejsce w klasyfikacji generalnej i 2 miejsce wśród Polaków - 16. miejsce zajął Adrian Raczkowski reprezentujący Yach Club Polski Gdynia. 31. był Jakub Kręciwilk (UKS Barnim Goleniów). Nie co słabiej zaprezentował się aktualny Mistrz Polski, mieszkaniec Kamienia Pomorskiego, Damian Jaskólski (Sejk Pogoń Szczecin), który zajął ostatecznie 35. miejsce w klasyfikacji generalnej. Na 38. pozycji sklasyfikowano Tomasza Wawerka (Sejk Pogoń Szczecin), Jerzy Bako (Jacht Klub Kamień Pomorski) był 54. a Anna Cieślar (Jacht Klub Kamień Pomorski) 84.
Wygrał Frederik Rask z Danii, przed Szwedem Rasmusem Rosengrenem i Niemcem Rothlaufem Severin. Wśród dziewcząt najlepsza była Monika Mikkola z Finlandii, która w ogólnej klasyfikacji była czwarta. Regaty odbyły się w doskonałych warunkach wiatrowych, z których słynie Kamień Pomorski. Trzy dni równego wiatru o sile 6°B, 9 wyścigów

Kamieńskie regaty, które zawsze odbywają się w trzeci weekend września, są największymi regatami rozgrywanymi co roku w Europie Wschodniej. Uznawane są za jedne z najtrudniejszych i najważniejszych regat w klasie Optimist na naszym kontynencie. Organizatorem regat był Jacht Klub Kamień Pomorski.
źródło: Jacht Club Kamień Pomorski / kamienpomorski-optimist.com / własn