autor: www.europti2010.plZakończyły się trwające od ubiegłego piątku NIVEA IODA Mistrzostwa Europy w Klasie Optimist w Kamieniu Pomorskim. Dzisiaj (09.07) podobnie jak w poniedziałek oraz czwartek organizatorzy z powodu niesprzyjającej pogody zmuszeni byli odwołać wyścigi, tak więc klasyfikacja po środowym żeglowaniu okazała się ostateczna.
Wśród 247 zawodników z 42 krajów najlepsi okazali się Grecy, którzy zdobyli aż 3 medale. Największą gwiazdą regat została najlepsza z dziewcząt, Francesca Russo Cirillo. Włoszka zdobyła ponad dwukrotnie mniej punktów karnych niż zdobywczyni srebrnego medalu Greczynka Evangelia Drougką. Brązowy medal zawiśnie na szyi pochodzącej z Hiszpanii Pauli Barcelo.

Pierwsze miejsce wśród chłopców zajął Konstantinos Oikonomidis, tuż za nim uplasował się Grigorios Mazarakis. Brązowy medal zawiśnie na szyi Węgra Loranta Pecha.
- NIVEA IODA Mistrzostwa Europy w Klasie Optimist w Kamieniu Pomorskim zostały zorganizowane wręcz w modelowy sposób. Jesteśmy pod wrażeniem profesjonalizmu i zaangażowania organizatorów. Również członkowie teamów narodowych wyrażają się niezwykle pochlebnie o tegorocznych mistrzostwach. Wszyscy jesteśmy urzeczeni gościnnością mieszkańców Kamienia Pomorskiego, powiedział Juhani Soini, wiceprezydent IODA na Europę.
autor: www.europti2010.pl Polacy nie wytrzymali presji psychicznej. Chociaż po pierwszych nieudanych startach wyraźnie odbili w górę, to jednak zbyt mała liczba wyścigów nie pozwoliła im znacząco poprawić wyniku. Ostatecznie znaleźli się poza pierwszą dziesiątką. Najwyższą lokatę wśród dziewcząt zajęła Zuzanna Rybicka z 15. miejscem oraz Damian Jaskólski, który uplasował się na 41. pozycji.

Wśród dziewcząt w pierwszej setce ponadto znalazły się: Martyna Mik zajęła 21. pozycję, Antonina Marciniak była 25., Agata Buraczyńska - 46., Magda Kwaśna - 47., Aleksandra Melzacka - 58.; natomiast wśród chłopców: Mikołaj Kowalski - 49., Pawel Roszkowski - 73., Michał Skrzypkiewicz - 83., Lukasz Wyrowiński - 84., Szymon Buksak 97

- Nasi zawodnicy byli świetnie przygotowani kondycyjnie. Zamierzamy włączyć w prace zespołu treningowego psychologa, z którego pomocy korzystają nawet zawodowi, dorośli sportowcy, powiedział Marek Karbowski z NIVEA Team Poland, polskiej reprezentacji narodowej.

- To była ciężka praca, ale przyniosła nam mnóstwo satysfakcji. Pokazaliśmy, że możemy przygotować imprezę rangi międzynarodowej na najwyższym poziomie. Chciałem podziękować wszystkim sponsorom i parterom mistrzostw oraz osobom zaangażowanym w organizację imprezy - wykonali świetną robotę, powiedział Marek Świderski, organizator Mistrzostw, Prezydent Jacht Klubu Kamień Pomorski.

Miasto starało się o organizację Mistrzostw Europy przez ponad dwa lata. W trakcie rywalizacji o tytuł gospodarza tego prestiżowego wydarzenia na etapie ogólnopolskim klub w Kamieniu Pomorskim okazał się lepszy od Gdyni i Pucka. Natomiast w międzynarodowym finale wyprzedził grecki Pireus. Kolejne Mistrzostwa Europy odbędą się w Portugalii, w mieście Tavira w Portugalii.

Zasady NIVEA IODA Mistrzostw Europy w klasie Optimist w Kamieniu Pomorskim:

W ciągu 6 dni regat z planowanych 12 wyścigów odbyło się 7. Po rozegraniu 3 wyścigów Mistrzostwa zostały uznane za ważne. Zgodnie z zasadami IODA w przypadku rozegrania 6-10 wyścigów jeden, ostatni najsłabszy rezultat każdego zawodnika został odrzucany.

W każdym wyścigu zawodnik dostawał punkty karne, w zależności od tego, jakie zajął miejsce. Dodatkowo punkty karne doliczane były za falstart, złamany przepis prawa drogi, uderzenia o boję, niedozwolone napędy (rumplowanie i kiwanie jachtem, pompowanie żaglem). Zwyciężyli zawodnicy z najmniejszą liczbą punktów.

Zawody rozgrywane były w klasyfikacji chłopców i dziewcząt. Ze względu na dużą liczbą startujących, 247 zawodników podzielonych było na 4 dywizje A, B, C, D, osobno dla chłopców i dziewcząt, czyli w sumie 8 dywizji. W każdym biegu startowały zmiennie po dwie dywizje, po maksymalnie 80 osób na jednej linii startu.

Zawodnicy pływali po lewoskrętnej trasie w kształcie trapezu, start i meta ustawione były pod wiatr. Wyścigi trwały około 60 minut, grupy wypuszczane były w odstępie co 10 minut. Po sygnale startu zawodnicy mieli 4 minuty na przekroczenie linii startu oraz 30 minut na dotarcie do pierwszej boji. Na całość biegu przeznaczony był czas 90 minut, ale zawodnicy musieli ukończyć bieg nie później niż w 20 minut po pierwszym zawodniku na linii mety.

Kibicowanie regatom żeglarskim zyskało nową jakość dzięki relacjonowaniu na żywo wyścigów na wodzie, widzowie w Kamieniu Pomorskim mogli zobaczyć całość zawodów na telebimach i monitorach na brzegu.

- Pierwszy raz na świecie w klasie Optimist oraz pierwszy raz na jakiejkolwiek imprezie żeglarskiej w Polsce prowadzona była transmisja live z wody, co pozwoliło przeżywać publiczności wielkie sportowe emocje., dodaje Marek Świderski.

Transmisja obejmowała również wywiady na żywo z zawodnikami zaraz po ukończeniu wyścigu. Osoby, które pozostały na brzegu z zainteresowaniem obserwowały wejścia na pierwszą boję oraz linię mety na dwóch telebimach ustawionych na scenie oraz przy molo w okolicach wioski żeglarskiej.

Każdy uczestnik na swoim jachcie miał zamontowany nadajnik GPS. Dzięki temu kibice mogli przeżywać starty w czasie rzeczywistym w biurze zawodów oraz na stronie www.sailingspectator.com