siatkówka / Ekstraklasa kobiet
siatkówka / Ekstraklasa kobiet -
Wygrały dla Taczały
autor: lechOs
W historycznym meczu derbowym, Piast Szczecin pokonał na własnym parkiecie PSPS Police 3:1 (25:21, 25:20, 19:25, 25:17). Po meczu szczecinianki zamiast się cieszyć ze zdobytych trzech punktów były smutne, niektóre nawet płakały. Wiedziały bowiem, że był to ostatni ich mecz pod wodzą trenera Jerzego Taczały. Po chwili, oficjalnie za wieloletnią współprace podziękował trenerowi Adam Kulbiej, prezes zarządu Klubu Sportowego Piast Szczecin. – Dzisiejszą wygraną dedykujemy trenerowi Jerzemu Taczale – powiedziała po meczu kapitan zespołu Paulina Chojnacka. Obowiązki szkoleniowca szczecinianek od poniedziałku ma przejąć Ireneusz Kłos, były trener reprezentacji Polski, który poprowadził kadrę na ostatnich mistrzostwach świata w Japonii.

Z Dutkiewicz w składzie

W pierwszym secie, ku zaskoczeniu wszystkich, trener Jerzy Taczała desygnował do gry na środek dwie Pauliny - Rolińską i skrzydłową Chojnacką. W takim ustawieniu Piast przegrał ostatnie dwa wyjazdowe spotkania. Dziwne było to o tyle, że w kadrze miał już Paulinę Dutkiewicz, która wróciła po kontuzji.
Początek meczu bardzo wyrównany, żadna z drużyn nie objęła wyższego prowadzenia niż jeden punkt, aż do stanu 5:5. Wtedy to policzanki przejęły inicjatywę i doprowadziły do czteropunktowego, najwyższego prowadzenia 8:12. Ratując sytuację Jerzy Taczała wprowadził środkową Dutkiewicz za Chojnacką i szczecinianki zaczęły odrabiać systematycznie straty. Przy stanie 11:12, trener Mariusz Bujek wprowadza na środek za Wiktorię Staszak Staszków Ewę Kwiatkowską, która zaraz po wejściu popisuje się atakiem i asem serwisowym. Przebieg meczu ‘punkt za punkt’ kibice oglądają do stanu 18:18. Od tego momentu, Piast przejął inicjatywę. Atak z II linii Kasprzak, kiwka na 9 metr rozgrywającej Szymańskiej, dwa bloki, błędy własne Chemika i szczecinianki wygrywają 25:21.

Dominacja Piasta

Drugiego seta, szczecinianki rozpoczynają z Dutkiewicz na środku i z Pauliną Chojnacką na skrzydle. Policzanki natomiast wychodzą na parkiet rozkojarzone, będące myślami jeszcze przy ostatnim secie. Odbija się to od razu na ich grze. Po błędach własnych przegrywały już 6:2. Później ich gra także nie wyglądała najlepiej, ale prezenty w postaci zepsutych zagrywek sprawiały zawodniczki Piasta. Trener Chemika Police, Mariusz Bujek zdecydował się na zmianę swojej rozgrywającej, za Aleksandrę Pazderską (na zdjęciu) weszła młoda Kasia Ciesielska. Jej obecność dobrze wpłynęła na zespół. Policzanki zdobyły trzy punkty z rzędu, doprowadzając do stanu 12:9. Od tego momentu, to znów koncertowa gra Piasta. Mocna zagrywka, szczelny blok i skuteczny ataki. Na tablicy świetlnej widnieje wynik 22:14. Kiedy wydawało się, że to już koniec emocji w tym secie, ponownie główne role odegrały szczecinianki, tracąc pięc punktów z rzędu. Ostatecznie jednak wygrały 25:20.

Skuteczne policzanki

W trzeciej odsłonie na rozegranie PSPS-u ponownie powróciła Pazderska. Zabrakło natomiast, słabo spisującej się Katarzyny Ostrowskiej. Początek tego seta, przypominał ten pierwszy, kiedy to Chemik objął szybko prowadzenie, a Piast gonił wynik. Szczeciniankom udało się wyrównać dopiero przy stanie 8:8. Policzanki jednak konsekwentnie grają swoje, łapiąc ‘wiatr w żagle’. Systematycznie podwyższają prowadzenie. Piast popełnia masę błędów w odbiorze, nie może przebić się z atakiem. Przy stanie 17:20 za Chojnacką wchodzi Katarzyna Bury (na zdjęciu), jednak ta zmiana nie zmienia oblicza gry. Gwoździem do trumny w tym secie okazał się pojedynczy blok rozgrywającej Chemika Aleksandry Pazderskiej. Zablokowała ona dużo wyższą od siebie Annę Związek.

Błąd ustawienia i po meczu

Oba zespoły wyszły na czwartą odsłonę bardzo skoncentrowane. Policzanki tak się spięły, że dwukrotnie przy pierwszych piłkach popełniły błąd ustawienia. Ta sytuacja tak ich zdeprymowała, że nie potrafiły skończyć piłki, często atakując w siatkę. Przegrywały już 6:0. Był to okres słabej gry obu zespołów. Dużo błędów w rozegraniu i nieskutecznego kiwania. Chemik zdołał odrobić cześć strat (9:6), ale szczeciniankom znów zaskoczył szczelny blok i zrobiło się 15:10, a później 19:12. Przy jednym z tych bloków, piłką w głowę dostała Paulina Rolińska (na zdjęciu). Uraz na tyle okazał się groźny, że poprosiła o zmianę. Na środek weszła kontuzjowana Marlena Twaróg. Obraz gry nie zmienił się do końca spotkania i Piast wygrał 25:17.

Po meczu, tradycyjnie już wybrane zostały najlepsze zawodniczki tego spotkania. Tym razem oba trofea zgarnęły rozgrywające. W ekipie PSPS-u Police - Aleksandra Pazderska, a po stronie Piasta Marta Szymańska.

PIAST: Związek, Bury, Chojnacka, Rolińska, Kasprzak, Szymańska, Benderska (libero) oraz Róg, Kowalska, Dutkiewicz, Twaróg.

PSPS: Staszak Staszków,Furmanek, Ostrowska, Pazderska, Bryczkowska, Dąbrowska, Kuchczyńska (libero) oraz Matusz, Kwiatkowska, Ciesielska, Raczyńska, Dołożańska.

zdjęcia: lechOs
źródło: własne/krab