piłka nożna / A klasa
piłka nożna / A klasa -
Podsumowanie sezonu w wykonaniu Unii

autor: hopkinsPo dziewięciu miesiącach walki na A-klasowych boiskach przeszedł czas na podsumowanie sezonu. Dla naszej drużyny był to niezwykły sezon, w którym zaciekle walczyliśmy o awans do klasy okręgowej. Zobaczmy jak radziliśmy sobie w sezonie 2007/2008.

Stargardzka Unia do sezonu 2007/2008 przystąpiła z chęcią awansu do klasy okręgowej. Nie był to plan niemożliwy. Skład Unii został uzupełniony piłkarzami, którzy niewątpliwie wzmocnili zespół. W letnim okienku z wypożyczenia do Kluczevii Stargard i Zorzy Dobrzany wrócił najlepszy strzelec Unii w historii klubu - Radosław Drozd. Potwierdzony definitywnie został transfer wypożyczonego wcześniej z Podlesia Sowno bramkarza Alberta Nowickiego. Wiadomo było, że walka o punkty będzie ciężka, gdyż wiele zespołów miało podobne ambicje i możliwości jak popularni Unici.

W pierwszej kolejce Unia Stargard zagrała mecz w Żalęcinie z tamtejszą Gwiazdą. W meczu tym było widać, że zespół jest w trakcie przebudowy, gdyż trener Mikucki dokonał kilku zmian pozycji zawodników w stosunku do poprzedniego sezonu. Ostatecznie stargardzianie zremisowali z niewygodnym dla siebie rywalem 2:2 po golach Radosława Drozda i Jakuba Sprusińskiego. Pierwszy mecz i od razu strata punktów - nie tak wyobrażaliśmy sobie start sezonu.

Kolejny rywal tym razem zagościł w Stargardzie, a przeciwnikiem był Orkan Dalewo, który w pierwszej kolejce zremisował z Orłem Pęzino 3:3. Unici po bezbramkowej pierwszej połowie ostatecznie zdobyli trzy bramki tracąc jedna i mogli zanotować pierwsze zwycięstwo w sezonie 2007/2008. Morale zespołu na pewno wzrosły. W środku tygodnia Unia rozegrała mecz I rundy Pucharu Polski z 5-ligową Arkonią Szczecin. Po jednostronnym widowisku przegraliśmy wysoko 0:4. Kolejny ligowy przeciwnik to Czarni Marianowo, z którymi stargardzianie wygrali w poprzednim sezonie na boisku rywala 3:0. Jednak ten mecz pokazał, że Unitom niezwykle ciężko gra się na wyjazdach i po bramce Radosława Drozda w końcówce spotkania zremisowaliśmy 2:2. Pięć punktów na dziewięć to zapewne niezbyt udany start jak na drużynę celująca w awans. Unia nie mogła pozwolić sobie na starte punktów, gdyż świetnie sezon rozpoczął Dąb Dębice, który w pierwszych trzech meczach zaliczył trzy zwycięstwa.

W czwartej kolejce Unici odnieśli drugie zwycięstwo w sezonie pokonując na własnym obiekcie Dąbrovię II Chelbowo 2:0. Bramki w tym meczu zdobywali Radek Drozd i Mariusz Zawadzki. W tym meczu kontuzji kostki nabawił się podstawowy obrońca stargardzian Marek Nadachewicz. Nastepny mecz stargardzianie rozegrali z ówczesnym liderem rozgrywek Dębem Dębice. Stargadzianie po słabej grze przegrali 3:1, a honorową bramkę w końcówce meczu zdobył nie kto inny jak Radosław Drozd. Było to piąte trafienie snajpera Unii w 4 rozegranych kolejkach. Do dramatycznego meczu doszło w pojedynku Unia - Piast II Chociwel. Stargardzianie po ogromnej walce i świetnej dyspozycji Radosław Drozda (3 bramki) pokonali rywali 4:3, trzy razy w meczu doprowadzając do remisu. Zwycięską bramkę dla Unitów zdobył Grzegorz Frąckowiak. Unia do tej pory nie zdobyła kompletu punktów na wyjeździe. Do przełomu miało dojść w meczu z nieobliczalnym beniaminkiem - Vitkowią. Stargardzianie po efektownej i ładnej dla oka grze rozgromili przeciwnika aż 5:0. Na listę strzelców wpisywali się kolejno: Kaźmierczak, Drozd, Gregorek, Frąckowiak i ponownie Drozd skutecznie egzekwując rzut karny. W 8. kolejce stargardzianie podejmowali na własnym boisku Pomorzanin Krąpiel. Pod nieobecność pierwszego bramkarza Unii, Alberta Nowickiego i kontuzjowanego juniora Jakuba Olszańskiego miedzy słupkami musiał stanąć na codzień lewy obrońca - Damian Grzesiak. Mecz miał dramatyczny przebieg. Już po pierwszej połowie mieliśmy wynik 3:3. Druga połowa to kolejne bramki obu zespołów, jednak zwycięsko z tego spotkania wyszli Unici, którzy z sprawą Jakuba Sprusińskiego zdobywają w końcówce meczu szóstą bramkę i ostatecznie pokonują piłkarzy z Krapiela 6:5. Następnym rywalem była Błyskawica Kluki. Zespół, z którym piłkarze Franciszka Mikuckiego nie grali nigdy. Po nerwowym meczu i skutecznej grze Unici wygrali 5:3. Ozdobą spotkania była bramka Mariusza Świderskiego, który z okolic 25 metra huknął w samo okienko bramki Kluk nie dając najmniejszych szans bramkarzowi.

W dziesiątej kolejce doszło do arcyciekawego meczu z Iną Ińsko, wiceliderem rozgrywek. Stargardzianie przed tym meczem tracili do piłkarzy Iny jeden punkt, tak więc zwycięstwo dawało możliwość wskoczenia na drugie miejsce. Warto również zaznaczyć, że juniorzy stargardzkiej drużyny mieli do tego meczu świetną passę dziewięciu wygranych meczy z rzędu. Niestety, po dobrej pierwszej połowie juniorzy Unii ostatecznie przegrali 1:6. Seniorzy natomiast przegrali z Iną 2:1, grając dobry mecz, lecz nieskutecznie pod bramką. Bramkę kontaktową w tym spotkaniu zdobył Radosław Drozd. Niestety musieliśmy przełknąć gorycz drugiej porażki w sezonie, jednak nie przekreśliło to szans na awans. Kolejne wyjazdowe spotkanie Unia Stargard rozegrała w Reńsku. Po ciekawym meczu Unia pokonała będących w dołku rywali 3:1. Swoje 14. trafienie w sezonie zaliczył Radosław Drozd, lider strzelców w całej A klasie. Do tego po jednym trafieniu dołożył Kuba Spruśinski i Tomasz Kaźmierczak. Do końca rundy pozostały trzy spotkania, a trener Mikucki narzucił jeden cel - zdobyć 9 punktów. Jak się później okazało piłkarze plan ten wykonali w 100%. Najpierw odprawili z kwitkiem WODR Barzkowice wygrywając 2:0 w Stargardzie, następnie pokonali na ciężkim terenie w Pęzinie tamtejszego Orła 3:2 (3 bramki R. Drozda) i w meczu rozegranym awansem do rundy wiosennej pokonali w bardzo ciężkich warunkach Gwiazdę Żalęcino 2:1. Watro też wspomnieć o głównych rywalach Unii do awansu. W międzyczasie 8 punktów zgubił Dąb Dębice, spadając na 2 miejsce w tabeli, Ina zaś wygrywała mecz za meczem, jednak w meczu rozegranym awansem musiała po raz drugi w sezonie uznać wyższość zespołu Dęba Dębice przegrywając 2:1. W czubie tabeli zapanował ogromny ścisk. Prowadząca w lidze Ina ma tylko punkt przewagi nad goniącymi ją Dębem Dębice i Unią Stargard. Szykowała nam się bardzo ciekawa wiosna i pasjonująca walka o awans do wyższej ligi.

autor: maggiWarto wspomnieć o indywidualnych osiągnięciach na półmetku sezonu w klubie KS Unia Stargard Szczeciński. Wśród seniorów najlepszym zawodnikiem jaki i zarówno strzelcem drużyny okazał się Radosław Drozd (19 bramek). Drugie miejsce zajęli ex quo kapitan zespołu Daniel Czerniak oraz napastnik Tomasz Kaźmierczak. Trzeci był pomocnik Mariusz Zawadzki.

Nagrodzono również juniorów stargardzkiej Unii. Po rundzie jesiennej młodzi piłkarze zajmują 2. lokatę w lidze i zaciekle walczyli o mistrzostwo A klasy. Za najlepszego juniora stargardzkiej Unii uznano napastnika i kapitana zespołu Bartka Masłowskiego. Drugi był pomocnik Damian Majewski, a na trzecim miejscu znaleźli się Grzegorz Wielemborek i Piotr Szarżanowicz. Najskuteczniejszym strzelcem juniorów okazał się Grzegorz Wielemborek mający na koncie 13 trafień.

W przerwie zimowej stargardzianie nie próżnowali. Większość z nich brała udział w HALP OSiR Stargard. Zawodnicy Unii pod szyldem "Piccolo And-Stal" ostatecznie zajęli siódmą lokatę. Unici brali udział w licznych turniejach halowych organizowanych na terenie naszego regionu. W tradycyjnie rozgrywanym Świątecznym Turnieju Halowym w Stargardzie, którego organizatorem jest Dariusz Czaczyk Unia znalazła się w najlepszej czwórce turnieju. W turnieju o Puchar Kuriera Szczecińskiego drużyn klas okręgowych oraz niższych klas rozgrywkowych Unia dostała się do finałów, w których jednak nie odegrała znaczącej roli. Po raz pierwszy w Stargardzie zorganizowany został turniej drużyn występujących w amatorskich ligach halowych na terenie całego województwa. I tutaj po zaciętym boju w finale stargardzianie przegrali 2:1. W lutowym halowym turnieju o Puchar Prezydenta Stargardu Szczecińskiego wystąpiły dwie ekipy Unii. Pierwszy zespół zdołał uplasować się na piątej pozycji. Drugi zespół - złożony głownie z juniorów zajął przedostatnia lokatę.

Warto wspomnieć o bardzo dobrych występach młodych zawodników Unii. W corocznym Turnieju Dzikich Drużyn rocznik 1992 oraz 1993 zajął w swoich kategoriach wiekowych drugie miejsce.

Kadra Unii bardzo uległa zmianie. Treningi przerwał Tomasz Byczkiewicz oraz Albert Nowicki. Do zespołu dołączył mający za sobą występy w Arkonii Szczecin bramkarz Grzegorz Warchałowski. Również do składu dołączył drugi bardzo doświadczony bramkarz mający za sobą występy w Błękitnych Stargard. Mowa o Romanie Kowalewiczu, który jednak mimo kontuzji ścięgna Achillesa nie zdołał zadebiutować w barwach nowego klubu. Z WLJ do Unii dołączył Paweł Głąb. Z drużyny juniorów do szerokiej kadry pierwszego zespołu przesunięty został Grzegorz Wielemborek.

Rundę rewanżową Unia rozpoczęła meczem z Orkanem Dalewo. Z powodu nadmiaru żółtych kartek zabrakło w meczowej kadrze Radosława Drozda. Jednak godnie zastąpił go Grzegorz Frąckowiak, który dwukrotnie pokonał bramkarza Orkana. Swoją bramkę zdobył również Tomasz Kaźmierczak. Unia udanie zainaugurowała wiosnę wygrywając 3:0. W 16. kolejce do Stargardu zawitali Czarni Marianowo. Po jednostronnym widowisku i aż czterech golach Radosława Drozda stargardzianie pewnie pokonali gości 5:1. Bardzo skuteczna i efektowna gra mogła napawać optymizmem przed kolejnymi ważnymi meczami. Kolejny mecz i jakby można się wydawać łatwy mecz z outsiderem ligi - Dąbrovią II Chlebowo. Mimo, że od 7. minuty prowadzenie objęli piłkarze z Chlebowa ostatecznie stargardzianom udało się wywieźć niezwykle ciężko wywalczone trzy punkty. Bramki w tym meczu zdobywali Radosław Drozd oraz Grzegorz Frąckowiak. Jednak jak się później okazało w drużynie Dąbrovii grał nieuprawniony zawodnik i po weryfikacji Wydział Gier ZZPN przyznał walkower 3:0 na korzyść piłkarzy Franciszka Mikuckiego. Następnym rywalem miała być ekipa Dębu Dębice. Miała - ponieważ fatalne warunki atmosferyczne panujące w tym czasie uniemożliwiły grę. Mecz został przełożony na środę 14. maja. Przerwa w grze niezbyt dobrze wpłynęła na zespół. Mecz z rezerwami Piasta Chociwel miał dramatyczny przebieg. Ataki Unii przypominały "bicie głową w mur", ponieważ bardzo dobrze w bramce Piasta spisywał się Marek Ufnal - zawodnik pierwszego zespołu, który wzmocnił w tym meczu rezerwy z Lisowa. Gdy wszyscy myśleli, że mecz zakończy się bez bramek na indywidualną akcję zdecydował się Radosław Drozd - wpadł w pole karne, minął trzech rywali i silnym strzałem pokonał Ufnala. Ten wynik musiał się bardzo nie podobać sędziemu, który za wszelką cenę próbował pomóc piłkarzom rezerw Piasta. Spotkanie zostało przedłużone aż o osiem (!) minut mimo, że w grze nie było dłuższych przerw. Do tego w 96. minucie za faul na Warchałowskim został ukarany żółtą kartką... Grzegorz Warchałowski! W tej sytuacji musiał on opuścić boisko za drugą żółtą kartkę a w bramce zmienił go Radek Drozd. Również za to sędzia podyktował rzut wolny pośredni, z którego obronną ręką wyszli stargardzianie. Gdy sędzia zauważył, że nie da rady pomóc już piłkarzom Piasta zakończył to emocjonujące widowisko. Lecz to nie koniec popisów arbitra. Po zakończeniu meczu czerwoną kartkę za obraźliwe słowa kibiców w stosunku do sędziego otrzymał (uwaga!!!) obrońca Unii Grzegorz Wielemborek. Od zarządu Unii Stargard wpłynęło odpowiednie pismo do ZZPN na temat pracy sędziego głównego.

Piłkarze Unii w rundzie wiosennej bardzo dobrze grali w defensywie tracąc bardzo mało goli w porównaniu z rundą jesienna. Do tego skuteczna gra w ataku przynosiły dobrze wyniki w lidze. W ramach 20. kolejki do Stargardu przyjechała Witkovia Witkowo. Unia nie dała gościom nic do powiedzenia i wysoko wygrała 6:0. Swój dzień miał Tomasz Kaźmierczak, który cztery razy pokonał bramkarza gości. W środku Unia zagrała zaległy mecz 18. kolejki z Dębem Dębice. Po z zaciętym boju i dwóch golach Radosława Drozda stargardzianie mogli cieszyć się ze zwycięstwa 2:1. Był to ciężki tydzień dla stargardzian. W następnej kolejce Unici rozegrali wyjazdowy mecz w Krąpielu z tamtejszym Pomorzaninem. Pierwsze minuty meczu nie zapowiadały tak dramatycznego przebiegu meczu. Po raz drugi w sezonie za dwie żółte kartki i to już po 41. minutach gry boisko opuścić musiał bramkarz Unitów Grzegorz Warchałowski. Za jego faule sędzia dwukrotnie dyktował rzuty karne - najpierw uratował go słupek, później zajmujący jego miejsce na czas rzutu karnego Radosław Drozd musiał wyciągnąć piłkę z siatki. Ostatecznie miejsce w bramce zajął lewy obrońca Jacek Wasielewski. Niestety wynik meczu nie zmienił się i dość niespodziewanie straciliśmy punkty. Jednak poprawkę za swoją przeciętną grę stargardzianie wzięli tydzień później, pokazując tym samym, że porażka w Krąpielu była wypadkiem przy pracy. Do Stargardu zawitała przedostatnia w tabeli Błyskawica Kluki. Gospodarze nie dali szans piłkarzom z Kluk i spokojnie pokonali ich 5:1. Była to dobra zapowiedź przed zbliżającym się arcyważnym meczem z liderem - Iną Ińsko. Strata przed bezpośrednim meczem wynosiła cztery oczka. Unia chcąc utrzymać realne szanse na awans z pierwszego miejsca musiała ten mecz wygrać. Obie jedenastki postawiły sobie jeden cel - wygraną. Jak się później okazało w tym dniu lepsza była Ina, która po dwóch golach Michała Klyma i jednej bramce Grzegorza Adamka wygrała 3:0, praktycznie w stuprocentowo pieczętując awans do klasy okręgowej. Jak silna Unia jest na własnym boisku przekonała się Bryza Reńsko, która w Stargardzie poniosła klęskę i przegrała aż 7:0. Unia była lepsza w każdym elemencie gry. Trener Franciszek Mikucki w ostatnich meczach sezonu postanowił dać szansę juniorom stargadzkiego klubu. Właśnie z Bryzą swój debiut w drużynie seniorskiej zaliczył napastnik Łukasz Szymczak. Nie zdołał się on jednak wpisać na listę strzelców. Tydzień później Unia wybrała się do Barzkowic. I tam również kolejne szanse dostali juniorzy. Tym razem byli to pomocnik Adam Wojciechowski (rozegrał 20. minut) i obrońca Piotr Szarżanowicz, który zastąpił w tym meczu kontuzjowanego w spotkaniu z Bryzą Marka Nadachewicza. Mimo bezbramkowego remisu w pierwszej części gry Unia zdołała wygrać ten mecz 2:0 po golach niezawodnego Radosława Drozda. Tydzień później już pod nieobecność Franciszka Mikuckiego Unia zmierzyła się z Orłem Pęzino. Drużynę poprowadził Radosław Drozd. Stargardzianie zagrali bardzo dobrze i do przerwy prowadzili już 4:1. Po przerwie swoją pierwszą bramkę w seniorskiej drużynie zdobył Adam Wojciechowski. Po meczu odbyło się zakończenie i podsumowanie sezonu w wykonaniu klubu KS Unia Stargard Szczeciński.

Po każdym z meczów trener stargardzian oceniał grę każdego z zawodników w skali 1-10. Oceny z poszczególnych meczy zostały zsumowanie i na tej podstawie wyłoniono najlepszych zawodników sezonu.
W sekcji juniorów za najlepszego zawodnika sezonu uznano Piotra Szarżanowicza, który uzbierał największą liczbę punktów (126). Drugie miejsce zajął Bartosz Masłowski z liczbą 114 punktów. Kolejne miejsca zajęli Damian Majewski (113 pkt.) i Michał Begol (108. pkt).

Najlepszym strzelcem zespołu juniorów został Łukasz Szymczak z liczbą 28 goli. Drugi był Bartosz Masłowski, który 21razy wpisał się na listę strzelców. Trzeci był Grzegorz Wielemborek z jedenastoma trafieniami.

Natomiast w seniorach Unii Stargard poszczególne wyróżnienia przyznano następująco. Najlepszym zawodnikiem został kapitan Daniel Czerniak, który uzyskał 141 punktów. Na drugim miejscu znalazł się napastnik Tomasz Kaźmierczak (139 pkt.) a na trzecim obrońca Marek Nadachewicz (125 pkt.).

Najlepszym strzelcem zespołu bezsprzecznie okazał się Radosław Drozd - zdobywca 34 goli. Kolejni byli Tomasz Kaźmierczak (14. goli) i Grzegorz Frąckowiak (9.goli).