Pływacki rekord świata
autor: Krzysztof Grzeszkowiak /KoGut/Na basenie Floating Arena w Szczecinie odbyły się Zimowe Otwarte Mistrzostwa Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych.
Rywalizowało 253 zawodników z całego świata, łącznie z opiekunami I trenerami było 450 osób. O możliwość awansu do Paraolimpiady w Rio walczyło 30 państw. Zawody były fascynujące. Przyjezdni chwalili imprezę w Szczecinie. Pływacki rekord świata poprawiła LISETTE BRUINSMA (S11 - S13) z Holandii. Rekord pobiła na 50 metrów stylem klasycznym - 39.36. - To, że udało się ściągnąć tyle ekip, to jest duże zaskoczenie, wspaniałe osiągnięcie, które trochę nas zaskoczyło - mówi Grzegorz Musztafaga, trener Startu Szczecin.
- To są pierwsze tego typu zawody w Polsce. Nigdy wcześniej Polska nie miała przyjemności organizacji tak wielkiej imprezy. Nie tylko ilość się liczy, ale również jakość, przyjechały gwiazdy światowego pływania. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, to światowy poziom. Zawody w Szczecinie i w Berlinie organizacyjnie i sportowo są podobne. Gratulacje - przekonuje Wojciech Seidel, trener polskiej kadry narodowej.

- Wszyscy wiedzą, że mamy bardzo dobry i przede wszystkim szybki basen. Lubią tu przyjeżdżać, trenować i startować na zawodach. Dobrze czują się w Szczecinie i już. Walczą o wyjazd do Rio - dodaje Paulina Woźniak zawodniczka Startu Szczecin.

Do tej pory z Polski wywalczyło minima (MQS) na PARAOLIMPIADĘ w RIO 8 zawodniczek i zawodników. W Szczecinie popłynęli i zdobyli je KAMIL OTOWSKI z IKS AWF Warszawa (S1 -S10) - 100m. stylem grzbietowym, BARTŁOMIEJ NIESYCZYŃSKI, NWP Krakow (S11 - S13) - 100m. stylem klasycznym i KAMIL RZETELSKI, Start Wrocław (S11 - S13) - 200 m. stylem zmiennym. Polacy mają już 11 kandydatów na wyjazd do Rio, miejsc na razie jest 7. Ma być więcej. Trener kadry myśli oczywiście o Patryku Karlińskim ze Startu Szczecin.

- Na tych zawodach można popłynąć po udział w Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio. Zawody wpisane są w kalendarz IPC, wynik idzie w świat, można uzyskać minimum czasowe. W tym momencie na 100 proc. do Rio pojedzie 7 naszych zawodników, tyle mamy przyznanych miejsc. Ale im więcej wywalczonych minimów, czyli MQS, to możemy dostać więcej miejsc. Teraz jest tak, że interesuje mnie czas w pływaniu, nie koniecznie wyniki i medale - wyjaśnia Wojciech Seidel, trener polskiej kadry narodowej.

W Szczecinie walczono o medale w 31 konkurencjach, w klasyfikacji ruchowej S1 - S10 i wzrokowej S11 - S13.

Polską gwiazdą już tradycyjnie została OLIWIA JABŁOŃSKA (S1 - S10) ze Startu Wrocław. Zdobyła 4 złote (400m. i 100m. w stylu dowolnym, 100m. w stylu motylkowym, 200m. w stylu zmienny) i 1 srebrny medal (4 x 100m. w stylu zmiennym). Na 400 metrów stylem dowolnym POPŁYNĘŁA PO DRUGI W TYM ROKU WYNIK NA ŚWIECIE (4:36.81) - ZNAKOMITY WYNIK, o którym już dyskutując na świecie.

JACEK CZECH (S1 - S10) ze Startu Tarnobrzeg na 50m. stylem grzbietowym i WOJCIECH MAKOWSKI (S10 - S13) z IKS AWF Warszawa na 100m. grzbietowym POPŁYNĘLI PO TRZECIE WYNIKI CZASOWE NA ŚWIECIE W TYM ROKU.

JOANNA MENDAK ze Startu Białystok (S11 - S13) wywalczyła 3 złote medale ( 500m. i 100m. stylem dowolnym, 100m. stylem motylkowym), srebro (200m. stylem dowolnym) i brąz (100m. stylem dowolnym).

Trzeba też wspomnieć o PATRYKU BISKUPIE (S1 - S10) ze Startu Kalisz. Zdobył 3 złote medale (50m. i 100m. stylem grzbietowym i 200m. stylem zmiennym) oraz srebro (400m. stylem dowolnym).

WARTO POCHWALIĆ EKIPĘ STARTU SZCZECIN.

PAULINA WOŹNIAK (S1 - S10) zdobyła 4 srebrne medale (50m. i 100m. stylem grzbietowym, 50m. stylem klasycznym i 4x100 stylem zmiennym), brąz (100m. stylem klasycznym). Paulinie do złota zabrakło minimalnie.

PATRYK KARLIŃSKI (S1 - S10) do rywalizacji wrócił po półrocznej przerwie związanej z kontuzją. Trenuje dopiero od trzech tygodni. Powalczył i zdobył złoto na 200m. stylem dowolnym.

W polskiej klasyfikacji medale ze Startu Szczecin również zdobyli: WERONIKA I PATRYCJA APOLINAREK, NATALIA CZARNUCH, NATALIA GRZEŚ, NIKOLA LISIAK, WOJCIECH TRYBUSZEWSKI I PIOTR MEJSNER. PIOTR TEŻ MARZY O UDZIALE W IGRZYSKACH PARAOLIMPIJSKICH W RIO.

�r�d�o: Start Szczecin