Starcie gigantów, dwa rekordy Polski i medal Zaborowskiego
autor: K.Grzeszkowiak /KoGut/Najwięcej emocji w trzecim dniu Głównych Mistrzostw Polski w pływaniu, które od czwartku odbywają się w Szczecinie wzbudził pojedynek Konrada Czerniaka i Pawła Korzeniowskiego. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że było to prawdziwe starcie gigantów. Obu panów kibicom pływania w Polsce nie trzeba szczególnie przedstawiać. Czerniak to Wicemistrz Świata i Mistrz Europy, natomiast Paweł Korzeniowski to Mistrz Świata z 2005 roku a jego dorobek medalowy na największych światowych i europejskich imprezach jest znacznie większy.
Korzeniowski w tym roku skończy 30 lat, Czerniak jest cztery lata młodszy. W związku z wiekiem właśnie Korzeniowski postanowił poszukać swoich szans na upragniony medal olimpijski na krótszym dystansie, 100 metrów stylem motylkowym.
W finale lepszy okazał się młodszy z tej dwójki, który do Szczecina nie musiał już przyjeżdżać, bo minimum wywalczył wcześniej. Czerniak pokonał dystans w 51.40, Korzeniowski w  51,71. Obaj panowie spełnili minima. Trzecie miejsce w tym finale zajął pochodzący ze Szczecina Oskar Krupecki.

W sobotę na szczecińskiej pływalni padły dwa rekordy Polski. Pierwszy uzyskał Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice), wygrywając finał na 50 m st. grzbietowym - 24,80, a później w jego ślady poszedł Marcin Cieślak (MUKP Warszawianka Wodny Park) na 200 m st. zmiennym - 1.59,30.

Z trzeciego medalu tych mistrzostw mogli cieszyć się gospodarze. Na najwyższym stopniu podium stanął bowiem Filip Zaborowski. W finale na 400 metrów stylem dowolnym nie miał sobie równych, uzyskując czas 3.50,43. Cała trójka medalistów z tej konkurencji wypełniła minima na mistrzostwa w Kazaniu. Piąte miejsce zajął tu klubowy kolega Zaborowskiego - Paweł Furtek.

Kolejny medal do swojego dorobku z tych mistrzostw dołożyła Alicja Tchórz. Pływaczka MKS Juvenia Wrocław zdobyła już w tych zawodach cztery krążki. Tym razem na jej szyję trafił złoty krążek, wywalczony w finale na 200 metrów stylem zmiennym. Srebrny medal dołożyła Katarzyna Baranowska. Startująca z ramienia Polskiego Związku Pływackiego wychowanka MKP Szczecin tym samym trzeci raz stanęła na podium w tych mistrzostwach.

W niedzielę finały rozpoczną się o godzinie 16:00. - Bilety są za darmo a miejsc pod dostatkiem dla wszystkich. Proszę przychodzić i krzyczeć ile sił w płucach, bo bez Was drodzy kibice ten sport jest tylko zwykłym pluskaniem;) - napisał na swoim profilu na FB Mateusz Sawrymowicz, gorąco prosząc o doping.