Pogoń Baltica ze sporymi szansami na puchar Challenge Cup
autor: Łukasz PopielarzSporą dawkę emocji przygotowały tego dnia szczypiornistki SPR Pogoni Baltica Szczecin. Co ciekawe, same siebie nimi obdarzyły. Początek rywalizacji wskazywał bowiem na to, że zawodniczki Adriana Struzika czuły o jaką stawkę grają i potrzebowały sporo czasu, by wejść w rytm gry. Udało się to od początku drugiej połowy. O wyniku zaś decydowała dosłownie ostatnia akcja meczu. Błąd kroków popełniła Monika Stachowska i kontrę na bramkę zamieniła Myriam Borg. Zdobywcę CC wyłoni dopiero rewanż w Bordeaux.
Gospodynie od początku zawodów starały się dość długo rozgrywać swoje akcje. Sędziny z Rumunii dwukrotnie w tym czasie wskazywały na grę pasywną szczecinianek. Znacznie bardziej skuteczne i popełniające mniej błędów w ofensywie były zawodniczki z Francji. Wynik otworzyła prawoskrzydłowa Bulleux, ten jednak przez kolejnych kilka minut właściwie się nie zmieniał. Po 14 minutach Pogoń przegrywała 3:6. Mogła jednak wyżej, gdyby nie znakomicie spisująca się między słupkami Sołomija Sziwierska.

Trener Emmanuel Mayonnade dość szybko zdecydował się na kilka zmian. Jedną z zawodniczek, która opuściła parkiet, była do tej pory najbardziej skuteczna Marion Maubon (trzy bramki). Miejscowe największy problem miały ze sforsowaniem formacji defensywnej swoich rywalek. W dodatku wkradała się nieskuteczność. Trójkolorowe w tym czasie zdołały wypracować sobie bezpieczną zaliczkę i utrzymały ją do przerwy. Kara dla Elsy Deville poprawiła nieco sytuację Polek. Szczecinianki odrobiły część strat, ale do przerwy przegrywały 7:10. Mogło być nawet mniej, ale Julie Foggea odbiła rzut Darii Zawistowskiej.

Po zmianie stron do ekipy z Grodu Gryfa uśmiechnęło się szczęście. Trafienie i od razu 'dwójkę' zarobiła dla gospodyń Małgorzata Stasiak. Za chwilę do kontry popędziła Martyna Huczko i zrobiło się już tylko 9:10. W 33. minucie kolejna kara dla Mios. Tym razem spotkało to skrzydłową Bulleux. Wyraźnie mecz nie układał się po myśli liderki klasyfikacji w CC. W akcji nie pomyliła się Katarzyna Sabała i mieliśmy remis po 10. Emocje zaczęły bardzo szybko wzrastać, a podopieczne Adriana Struzika wyraźnie 'poczuły krew'.

Jeszcze przed upływem kwadransa stan rzeczy 'wyprostowała' Alice Leveque. Nic nie dało krycie indywidualne Stine Lund Andreassen przez Cebulę (12:16). Trenerzy ze Szczecina postanowili zaryzykować jeszcze bardziej. Kryta była również Francisca Alberto Nely Carl. Nie robiło to jednak wrażenia na Francuzkach. Na 10 minut przed końcem były jeszcze szanse na zbliżenie się do przyjezdnych (14:17). Bramkę trafiła 'Cebka', a karę otrzymała Deville.

Żałować można było jednak szwankującej skuteczności. Problem ten w mniejszej mierze doskwierał ekipie spod Bordeaux. Pogoń starała się robić wszystko co w jej nogach i rękach, by odwrócić losy meczu. Przypomnijmy, że każda bramka miała znaczenie. Na 4 minuty przed końcem było już tylko 18:19! Chwilę potem szczecinianki świetnie spisywały się w obronie i zarobiły karnego, którego wykorzystała Aleksandra Zimny. W dodatku parkiet opuściła Alberto. Kibice zgromadzeni w Azoty Arenie na stojąco wspierali swoje ulubienice. O wyniku zdecydowała ostatnia akcja. Celny rzut oddała Myriam Borg i utonęła w objęciach koleżanek.
ďż˝rďż˝dďż˝o: własne/SportoweFakty.pl

Challenge Cup (2014/2015)
SPR Pogoń Szczecin Union Mios Biganos-Bègles
20 21
03-05-2015 20:00
widzów: 2500 + 2 kibiców z Gliwic (9 osób z Bordeaux)
Pogoń Baltica: Płaczek, Szywerska - Huczko 1, Sabała 2, Stachowska 3, Cebula 4, Noga, Głowińska, Jurczyk, Królikowska, Stasiak 4, Zimny 2/2, Koprowska, Zawistowska 2, Kochaniak, Yashchuk 2.
Karne: 2/4
Kary: 8 min.

Union Mios: Lavaud, Foggea - Bitonti Commandre, Durand 3, Andreassen 1, Sagna, Borg 1, Bulleux 2/1, Leveque 3, Lachaud, Maubon 4, Alberto Francisca 1/1, Deville 3, Gonzalez Alvares 3.
Karne: 2/5
Kary: 12 min.

sędzia: Cristina Nastase (Rumunia), Simona Raluca Stancu (Rumunia), EHF-Delegate: Gabriella Horvath (Węgry)

Dane pomogli uzupełnić: kempes7, adi1990 - dziękujemy