Pogoń Baltica przegrywa wyraźnie, ale dalej jest czwarta
autor: scashoneNie udał się pierwszy z dwóch meczów SPR Pogoni Baltica Szczecin przeciwko mistrzyniom Polski - MKS-owi Selgros Lublin. Porażka różnicą aż 12 goli może boleć. Na szczęście dla szczecinianek swój ważny mecz przegrał Start Elbląg (grał w Lubinie) i dzięki temu ekipa Adriana Struzika utrzymała swoją dobrą 4. lokatę. O tym, z kim zagrają w play-off i które miejsce ostatecznie zajmie Pogoń rozstrzygnie dopiero ostatnie spotkanie w lidze.
Mecz ten rozpoczął się dla obu drużyn całkiem przyzwoicie. Pierwszą egzekutorką okazała się być Alina Wojtas. Pogoń do remisu doprowadziła już w następnej akcji. W 4. minucie tablica świetlna wskazywała wynik 2:2. Wystarczyło jednak trzy minuty, by gospodynie wyszły na prowadzenie 4:2. Co ciekawe długo tego jednak nie utrzymały. Agata Cebula, która tego dnia kończy 25 lat oraz dwukrotnie Patrycja Królikowska skutecznie skontrowały i o jedno oczko lepsze były w tym momencie przyjezdne (4:5). Niestety dobrze funkcjonująca, wydawałoby się maszynka, stanęła. W efekcie MKS zaczął budować sobie przewagę rzucając aż 6 goli z rzędu i wychodząc ze stanu 4:5 na 10:5. W między czasie o minutową przerwę poprosił Adrian Struzik, ale niewiele to zmieniło w przebiegu boiskowych wydarzeń.

Szczecinianki kontakt zaczęły łapać w 18. minucie, kiedy to celnie rzuciła Hanna Yashchuk (10:7). Podopieczne Sabiny Włodek po raz kolejny jednak włączyły szybszy bieg i zaczęły punktować swojego przeciwnika. Niewątpliwy wpływ miała na to także słabsza skuteczność po stronie drużyny przyjezdnej. Na 5. minut przed przerwą Marta Gęga wyprowadziła swoją drużyną na olbrzymią 8-bramkową przewagę (17:9). Pogoń Baltica niewiele, bo niewiele, ale jednak zmniejszyła te straty i obie siódemki zeszły przy wyniku 18:13.

Druga połowa była jednak tylko formalnością. Na jedno trafienie szczecinianek MKS odpowiadał początkowo przynajmniej dwoma-trzema. Między 38. a 44. minutą lublinianki rzuciły już 6 goli, Pogoni dając trafić tylko dwukrotnie. Już wówczas można było być pewnym, że losy tego pojedynku zostały definitywnie rozstrzygnięte. Niewiele też dał czas wzięty przez Struzika, w trakcie którego nakazał on zawodniczkom grę i bieganie do samego końca. Te owszem biegały, ale brakowało skuteczności.

Na 10. minut przed końcem szkoleniowiec z Grodu Gryfa desygnował do gry te, które wcześniej miały mniej okazji do zaprezentowania się szerszej publiczności. Na lewe skrzydło weszła Justyna Szulc, na prawe rozegranie najpierw Stefka Agova, a potem Romana Fornalik. Także dłużej na parkiecie mogła pograć Dorota Jakubowska, a w ataku Katarzyna Duran, którą Struzik głównie stawia do obrony. Na 5. minut przed końcem było 34:22. Nic nie zmieniały także liczne kary w lubelskiej drużynie. Ostatnie wynik ustaliła Fornalik.

Przypomnijmy, że w niedzielę dojdzie do rewanżu. Pogoń ponownie stanie w szranki z MKS-em, ale tym razem w ramach rozgrywek pucharowych. Będzie to bowiem rewanż za mecz 1/8 ćwierćfinału pucharu Polski. W Szczecinie było 35:30 dla ekipy ze stolicy województwa zachodniopomorskiego. MKS by awansować do Final Four musi wygrać różnicą 6 goli. To, że może tego dokonać pokazał już w sobotę. Należy jednak pamiętać, że dojdzie też zmęczenie, które może odbić się na postawie obu zespołów. Faworytem będzie mistrz Polski, ale mimo wszystko szans Pogoni odbierać nie wolno.

Puchar Polski Piłkarek Ręcznych (2013/2014)