Wychowanek Chemika daje zwycięstwo Lechii
autor: tasiaFlota Świnoujście przegrała z ekstraklasową Lechią Gdańsk 1:2 w meczu kontrolnym, który został rozegrany w sobotę, 14 stycznia. Warto zauważyć, że w zespole z Trójmiasta zagrało dwóch młodych zawodników z województwa zachodniopomorskiego. Rafał Janicki, wychowanek Chemika Police oraz Łukasz Kacprzycki, który swoją przygodę z piłką nożną rozpoczął w Orle Mrzeżyno. W zespole z Wyspy Uznam zadebiutował Bułgar Weselin Marczew, z którym świnoujścianie podpisali kontrakt. Zagrali także testowani przez klub Kameruńczyk Solomon Mawo, bramkarz Paweł Wilczewski (Stal Sanok) oraz 19-letni Patryk Fryc (Partyzant Targowiska, reprezentant Polski U-19). Prowadzenie dla przyjezdnych zdobył w dwunastej minucie Łotysz, Ivans Lukjanovs który wykorzystał akcję duetu Wiśniewski-Airpetian.

Dzięki braku dokładności w podaniach biało-zieloni nie podwyższyli prowadzenia w pierwszej połowie sobotniego spotkania. Najbardziej efektywnym wśród piłkarzy Lechii był Piotr Nowak, który uczestniczył w większości akcji ofensywnych przyjezdnych. Wyspiarze po pierwszych czterdziestu pięciu minutach na swoim koncie mieli oddany zaledwie jeden strzał na bramkę Pawłowskiego.

Po krótkiej przerwie obie jedenastki zameldowały się na niechorskim boisku. Prowadzący w tym meczu Wyspiarzy II trener Ryszard Kłusek desygnował do gry trzech nowych piłkarzy, Pawła Wilczewskiego, Solomona Mawo oraz Bartosza Śpiączkę. Lechia Gdańsk natomiast zameldowała się drugą jedenastką. Goście kilka razy zaatakowali bramkę bronioną przez Pawła Wilczewskiego, ale były to niecelne strzały. W 61 minucie Piotr Tomasik zdobył bramkę dającą remis, wpakował on piłkę do siatki Buchalika , która odbiła się podczas rzutu wolnego od gdańskich obrońców. Urazu (naderwanie mięśnia przywodziciela) w 74 minucie doznał wspomniany już wychowanek mrzeżyńskiego Orła, Łukasz Kacprzycki i musiał opuścić murawę. Jego miejsce zajął Rafał Janicki. Pochodzący z Polic obrońca dwie minuty później wyprowadził swój zespół na prowadzenie, po strzale z 25 metrów futbolówka zatrzepotała w siatce Floty. Pod koniec meczu Lechia mogła podwyższyć prowadzenie, lecz Adam Duda posłał futbolówkę koło słupka. Wyspiarze po tym spotkaniu wracają do Świnoujścia, a następnie udadzą się na dwutygodniowy obóz do Wisły.

Flota Świnoujście - Lechia Gdańsk (0:1) 1:2

Flota Świnoujście: Alan Wesołowski (46 Paweł Wilczewski) - Rafał Kalinowski (31 Patryk Fryc), Piotr Kieruzel, Daniel Chyła, Radosław Jasiński - Christian Nnamani (46 Salomon), Marek Niewiada, Mateusz Broź (46 Bartosz Śpiączka), Krzysztof Bodziony, Piotr Tomasik - Weselin Marczew

Lechia Gdańsk: (I połowa) Wojciech Pawłowski - Dawid Kubowicz, Rafał Janicki, Luka Vučko, Lewon Hajrapetjan - Paweł Nowak, Łukasz Surma, Krzysztof Bąk, Kamil Poźniak, Piotr Wiśniewski - Ivans Lukjanovs

(II połowa) Michał Buchalik - Petar Pavlović, Sergejs Kožans, Maciej Kostrzewa, Vytautas Andriuškevičius - Deleu, Marcin Pietrowski, Jakub Kawa (65 Krzysztof Bąk), Łukasz Kacprzycki (74 Rafał Janicki), Tomasz Bobrowski - Adam Duda.

1:2 - 76' - Rafał Janicki
Flota Świnoujście: Alan Wesołowski (46 Paweł Wilczewski) - Rafał Kalinowski (31 Patryk Fryc), Piotr Kieruzel, Daniel Chyła, Radosław Jasiński - Christian Nnamani (46 Solomon Mawo), Marek Niewiada, Mateusz Broź (46 Bartosz Śpiączka), Krzysztof Bodziony, Piotr Tomasik - Weselin Marczew

Lechia Gdańsk: (I połowa) Wojciech Pawłowski - Dawid Kubowicz, Rafał Janicki, Luka Vučko, Lewon Hajrapetjan - Paweł Nowak, Łukasz Surma, Krzysztof Bąk, Kamil Poźniak, Piotr Wiśniewski - Ivans Lukjanovs (II połowa) Michał Buchalik - Petar Pavlović, Sergejs Kožans, Maciej Kostrzewa, Vytautas Andriuškevičius - Deleu, Marcin Pietrowski, Jakub Kawa (65 Krzysztof Bąk), Łukasz Kacprzycki (74 Rafał Janicki), Tomasz Bobrowski - Adam Duda.

żółta kartka: Bąk (Lechia) sędzia: Rynkiewicz Jarosław (główny), Rynkiewicz Natalia, Królikowski Dariusz (asystenci)

Dane pomógł uzupełnić: Bengoro - dziękujemy