Lider zwiększa dystans
autor: delilahGaz-System Pogoń Szczecin pokonał w 6 kolejce spotkań o mistrzostwo 1 ligi mężczyzn młodą ekipę NLO SMS ZPRP Gdańsk 33:28 (15:12). Wygrana pozwoliła Portowcom zwiększyć swoją przewagę do 3 oczek nad wiceliderem - zespołem Sokoła, gdyż ten doznał porażki w Gorzowie z tamtejszym GSPR-em. Przewaga jest o tyle istotna, że w kolejnym spotkaniu, w którym spotkają się właśnie z ekipą z Kościerzyny jakikolwiek nie będzie to wynik to i tak fotel lidera pozostanie w Szczecinie, wygrana zaś sprawi, że przewaga nad resztą stawki będzie już dość spora.
Mecz rozpoczął się zgodnie z oczekiwaniami. W 5 minucie po trafieniach Filipa Kliszczyka, Radosława Wolskiego oraz Pawła Krupy szczecinianie prowadzili 3:1. Szybko uzyskana przewaga i nieco nonszalancka gra gospodarzy w dalszej części spotkania nie pozwoliły uciec rywalowi. Mało tego już w 7 minucie na tablicy widniał remis 4:4. Do takiego stanu rzeczy przyczynili się m.in. dobrze dysponowani Łukasz Rogulski oraz Paweł Genda. Kapitalne obrony Szymona Ligarzewskiego trochę ostudziły gości. Po chwili czas dla swojego zespołu wziął trener Biały, jednak na niewiele to się zdało.

W 18 minucie mieliśmy ponowny remis 9:9, w 22 zaś 11:11. W końcowych minutach pierwszej części zawodów za sprawą dwóch celnych rzutów Pawła Krupy, wykorzystanym rzucie karnym Pawła Białego oraz trafieniu Marka Suszki gospodarze zeszli na przerwę z najwyższą przewagą 3 goli. Na bardzo wysokim procencie obronionych rzutów swoje zawody rozgrywał golkiper miejscowych Szymon Ligarzewski, którego nazwisko co chwilę skandowali licznie przybyli kibice.

Drugą połowę, od bardzo szybko strzelonego gola przez Marka Suszkę, rozpoczął Gaz-System. W odpowiedzi celnym rzutem popisał się Paweł Genda. Kolejne minuty to festiwal obron Szymona Ligarzewskiego. Pokonać bramkarza Pogoni nie potrafili m.in. Łukasz Rogulski, Dawid Wesołek i Maciej Gębała. Z kolei 4 kolejne trafienia Piotra Frelka pozwoliły podopiecznym Rafała Białego uzyskać już dość bezpieczną przewagę 6 bramek. Goście nie zamierzali jednak składać broni. Grę szczególnie mocno w drugiej połowie starał się ciągnąć Adrian Kondratiuk - najlepszy strzelec w ekipie gości w dzisiejszym meczu. W 53 minucie było już tylko 28:24. Od tego momentu zaczęło się strzelanie goli na jedną bramkę. Przypomniał o sobie niezawodny w tym spotkaniu Piotr Frelek, którego wspomagali Patryk Walczak oraz kapitan drużyny Grzegorz Marcinkian. Wynik 32:24 na 3 minuty przed końcem pozbawił złudzeń szczypiornistów Dariusza Tomaszewskiego. W ostatnich minutach wkradło się rozluźnienie, stąd strata 3 bramek. Mimo tego przebieg meczu był cały czas kontrolowany przez miejscowych, ani razu nie pozwolili wyjść gdańszczanom na prowadzenie w tym spotkaniu.