Remis i ostatnie miejsce w grupie
Reprezentacja Polski do lat 19 zremisowała w Szczecinku 1-1 (1-0) z Ukrainą w ostatnim meczu rozgrywanego w Polsce turnieju II rundy eliminacyjnej do mistrzostw Europy 2011. Polskie Orły z dorobkiem zaledwie jednego punktu zajęły ostatnie miejsce w grupie. Turniej niespodziewanie wygrali Irlandczycy, który pokonali 3:0 liderujących po dwóch spotkaniach Włochów.

Wczorajsze (29 maja) spotkanie w Szczecinku pomiędzy drużynami Polski i Ukrainy, było meczem o przysłowiową 'pietruszkę'. Oba zespoły mogły co najwyżej zająć trzecie miejsce w grupie, a jak wiemy do finałów w Rumunii awans zdobywał zwycięzca tej grupy. Pozostawała też walka o prestiż pomiędzy sąsiadującymi krajami. Mimo, że mecz nie był z gatunku tych o najwyższą stawkę, to spragniona dobrej piłki szczecinecka publiczność, jak i z okolicznych miejscowości wypełniła stadion prawie po brzegi. Zostało tylko niewiele wolnych miejsc.
Od początku spotkania lekką przewagę uzyskali Ukraińcy. Oni też pierwsi strzelali na bramkę rywali w 4 i 15 minucie, a strzelał dwukrotnie Volodymyr Koval. W obu przypadkach bez zarzutu spisał się polski bramkarz Jakub Szumski. Po 20 minutach Polacy otrząsnęli się z przewagi rywali i sami zaczęli konstruować groźne akcje. W 22 minucie najaktywniejszy w polskim zespole Michał Żyro przechwycił podanie rywala i pognał z piłką w kierunku bramki Ukraińców. Jego strzał trafił w boczną część siatki na bramce Ukrainy. W 35 minucie strzał z ostrego kąta Żyro otarł się o słupek ukraińskiej bramki. Wreszcie w 45 minucie Żyro ponownie przechwycił podanie ukraińskiego obrońcy i z okolicy 35 metrów pobiegł w kierunku bramki rywali i strzałem po ziemi pokonał ukraińskiego bramkarza.

Druga część meczu podobnie jak pierwsza zaczęła się od przewagi Ukraińców, którzy tym razem, nie tak jak w pierwszej części, nie oddali zbyt szybko inicjatywy Polakom, a w 68 minucie kapitalnym strzałem z rzutu wolnego z około 32 metrów popisał się Kalitvintsew i umieścił piłkę w samym „okienku” bramki Szumskiego. W samej końcówce Polacy jeszcze próbowali zaatakować, ale wynik już się nie zmienił i tym samym gospodarze eliminacji Polacy, z jednym punktem w dorobku zajęli ostatnie, czwarte miejsce w grupie.

29 maja 2011, 16:00 - Szczecinek
Polska - Ukraina 1:1
Michał Żyro 45 - Władysław Kałytwyncew 68

Polska: 1. Jakub Szumski - 2. Filip Modelski, 6. Rafał Janicki (75, 15. Wojciech Lisowski), 5. Marcin Kamiński, 4. Mariusz Mikoda - 14. Rafał Pietrzak (46, 18. Piotr Zieliński), 8. Damian Dąbrowski, 7. Wojciech Golla, 11. Paweł Wszołek - 9. Michał Żyro, 10. Bartłomiej Pawłowski (46, 16. Bartosz Bereszyński).

Ukraina: 1. Maksym Kowal - 3. Iwan Ordeć (61, 4. Dmytro Ryżuk), 5. Anton Bratkow, 6. Rusłan Babenko, 8. Ołeksandr Nojok, 9. Władysław Kałytwyncew, 11. Wołodymyr Kowal (46, 10. Witalij Iwanko), 14. Ołeksandr Nasonow, 15. Pyłyp Budkiwśkyj, 18. Ołeksandr Czornomoreć, 21. Borys Taszczy (39, 19. Witalij Bujalśkyj).

żółte kartki: Wojciech Golla - Iwan Ordeć, Witalij Iwanko, Ołeksandr Nojok, Pyłyp Budkiwśkyj.

sędziował: Bardhyl Pashaj (Albania).