Skolwin wraca do łask
autor: Swit1952Podopieczni Jacka Chyły w XIII Terminie spotkań o mistrzostwo V ligi, uważanym przez wielu za niezbyt szczęśliwy, pokonali 2:0 w derbach Szczecina - Iskierkę Śmierdnica. Dzięki temu zwycięstwu Świt oddalił się od strefy spadkowej i awansował na 9-te miejsce w ligowej klasyfikacji.

Goście ze Śmierdnicy przyjechali do Skolwina usposobieni wyjątkowo defensywnie, gdyż od pierwszej minuty bronili się niemal całym zespołem na własnej połowie, z jednym wysuniętym napastnikiem, Tomaszem Skibińskim. Skolwinianie, którzy przez większą część spotkania nie schodzili z połowy boiska rywali, zostali zatem zmuszeni do gry atakiem pozycyjnym. Gospodarze mogli pokusić się o zdobycie prowadzenia już w pierwszych minutach, ale strzał Pawła Paszkowicza był zbyt lekki, aby zaskoczyć Arkadiusza Rogowskiego. Chwile później nieznacznie przestrzelił Sebastian Kolec.
Tymczasem w odpowiedzi, przyjezdni po błędzie Świtowców podczas wyprowadzania piłki mieli najlepszą okazję do zdobycia bramki, jednak dobrze dysponowana tego dnia obrona Świtu, na czele z Bartoszem Żołnowskim oddaliła zagrożenie. Gracze Dumy Skolwina przeważali, próbowali różnych wariantów rozgrywania piłki, strzałów z dystansu, lecz wszystkie te próby były bezskuteczne. Najlepszą okazję do zdobycia gola w pierwszej odsłonie miał Paweł Paszkowicz, którego świetnym podaniem obsłużył Sebastian Kolec, a popularny ‘Pasza’ strzelił z najbliższej odległości nad poprzeczką. W 45 minucie Tomasz Danikiewicz dośrodkował piłkę w pole karne wprost na głowę Sebastiana Kolca, ale ten fatalnie przestrzelił. Do przerwy kibice zgromadzeni na stadionie przy Stołczyńskiej 100, bramek się nie doczekali.

Drugą odsłonę Świtowcy rozpoczęli z jeszcze większym animuszem, jednak początkowo ich starania przypominały ponownie bicie głową w przysłowiowy mur. Dobrą okazję do uzyskania prowadzenia miał Szymon Kufel, ale strzelił obok słupka. Chwile później ten sam zawodnik spróbował strzału z dystansu, ale bramkarz Iskierki pewnie chwycił futbolówkę. Pojedynek sam na sam z golkeeperem ze Śmierdnicy przegrał Sebastian Kolec, a świetnie obsłużonemu przez Sebastiana Kolca, Bartoszowi Kutko zabrakło zdecydowania. W końcu po około godzinie gry, piłkę w okolicach pola karnego Iskierki przejął Paweł Paszkowicz, który zdecydował się na indywidualną akcję, wpadł w szesnastkę i otworzył wynik spotkania. Kilka minut później po dośrodkowaniu Marcina Garleja i zamieszaniu w polu karnym rywali piłka trafiła pod nogi Grzegorza Celmera, który z zimną krwią podwyższył na 2:0. Warto dodać, że było to premierowe trafienie tego zawodnika w rozgrywkach ligowych w barwach Dumy Skolwina. Najlepszą okazją jaką mieli w tej części gry piłkarze ze Śmierdnicy, był rzut wolny z około 35 metrów, jednak piłka po strzale Tomasza Skibińskiego nieznacznie przeleciała nad poprzeczką bramki Karola Kępskiego. Tymczasem z każdą upływającą minutą grząskie boisko w Skolwinie dawało się we znaki piłkarzom obu drużyn, lecz trudy tego meczu zdecydowanie lepiej znosili gospodarze, którzy jeszcze przed końcowym gwizdkiem mogli pokusić się o zdobycie kolejnych bramek. Niestety zabrakło skuteczności i wynik nie uległ już zmianie.

Świt zwyciężył tego dnia w pełni zasłużenie, ponieważ był w tym meczu drużyną zdecydowanie lepszą, jedynym elementem do którego można mieć zastrzeżenia była ponownie skuteczność, nad którą Świtowcy powinni jeszcze popracować. Była to druga wygrana z rzędu podopiecznych Jacka Chyły, którzy tym samym w dwóch ostatnich spotkaniach zdobyli 60% punktów, które jedenastka ze Skolwina zdobyła w pierwszych 11 pojedynkach sezonu!

W najbliższą środę (11 listopada - Święto Niepodległości Narodowej) o godzinie 13.30 Świtowców czeka prawdziwy sprawdzian, gdyż udadzą się do Stargardu Szczecińskiego na pojedynek z liderującą Kluczevią, która jest najlepszym zespołem bieżących rozgrywek. Mamy nadzieje, że gracze Dumy Skolwina potwierdzą w tym spotkaniu, że ich miejsce w tabeli to po prostu zbieg nieszczęśliwych okoliczności.

0:2 - 70' - Grzegorz Celmer
Świt: 99. Karol Kępski - 6. Tomasz Skweres, 2. Bartosz Żołnowski, 5. Mariusz Pikuła (65' 16. Piotr Łoziński), 17. Piotr Jakimowicz - 13. Grzegorz Celmer, 10. Tomasz Danikiewicz (c), 8. Bartosz Kutko (75' 4. Wojciech Olek), 7. Szymon Kufel (55' 9. Marcin Garlej) - 19. Paweł Paszkowicz (80' 21. Artur Brzeziński), 12. Sebastian Kolec.

Iskierka: 24. Arkadiusz Rogowski - 4. Ryszard Stefanik (c), 3. Konrad Krzysztanowicz, 39. Adrian Jankowski, 17. Tomasz Koziński, 7. Maciej Jędrzejewski, 9. Szymon Górski, 8. Damian Majchrzak, 10. Łukasz Tomaniak, 6. Patryk Żebrowski (89' 5. Łukasz Łuksza), 11. Tomasz Skibiński.

bez kartek sędzia: Maciej Brzozowski (główny) oraz Czapelska i Skalski (asystenci)

Dane pomogli uzupełnić: Swit1952, arbiter78, Majchrzak - dziękujemy