Minimalna wygrana Pogoni
autor: C80Po remisie na własnym boisku z GKSem Tychy kolejne spotkanie Chemik POLICErozegrał na stadionie im. Floriana Krygiera w Szczecinie. Pierwsza od wielu lat potyczka w derbach regionu między zespołami z Polic i Szczecina zakończyła się wygraną Pogoni 2:1 (1:0). Bramki zdobywali Maciej Ropiejko i Marek Kowal dla Pogoni i Mateusz Jakuszczonek dla Chemika.

Chemik: Wiśniewski - Brzeziński, Szałek J., Szałek M., Bouba, Miśta, Jóźwiak (62' Krzyżanowski), Jarymowicz, Jakuszczonek (64' Szałek Mat.), Sajewicz (77' Muskała), Ciołek

Pogoń: Binkowski - Szyszka, Dymenk, Skrzypek, Woźniak, Rydzak, Kołc (64' Parzy), Biliński (79' Sobczyński), Przewoźniak (77' Świniarek), Ropiejko, Kowal

Statystyki (KP - Pogoń):

Strzały celne: 6 - 6

Strzały niecelne: 5 - 5

Faule: 10 - 21

Żółte kartki: 3 - 2 (Biliński, Przewoźniak, Parzy - Miśta, Ciołek)

Rzuty rożne: 3 - 4

Spalone: 5 - 4

Sędziowali: Dawid Martyniak - Krzysztof Orszulak, Eugeniusz Grzesiak - Dariusz Starczan (Wielkopolski ZPN - Kalisz)

Pogoda: słonecznie, 18 st. C

Widzów: 2000 (w tym 250 z Polic)

1:0 - 45 minuta - Maciej Ropiejko

1:1 - 58 minuta - Mateusz Jakuszczonek

2:1 - 76 minuta - Marek Kowal

Już od pierwszych minut wiele działo się na stadionie w Szczecinie, pierwsi do ataków ruszyli Portowcy jednak Chemicy nie pozostawali im dłużni. W 2 minucie po dośrodkowaniu w pole karne Chemika zakotłowało się w polu bramkowym ostatecznie do piłki rzucił się Mateusz Wiśniewski. Chwilę później po dośrodkowaniu Artura Brzezińskiego Marin Miśta posłał piłkę nad poprzeczką. W rewanżu na bramkę Chemika niecelnie główkował Cezary Przewoźniak. W 8 minucie po podaniu prostopadłym Przemka Ciołka na bramkę ruszył Mateusz Jakuszczonek, niestety zawodnik Chemika zdecydował się na uderzenie z dalszej odległości i piłka przeleciała nad bramką. Po chwili to Pogoń miała znakomitą sytuację do objęcia prowadzenia. Po podaniu Przewoźniaka z lewej strony przed bramką znalazł się Maciej Ropiejko, uderzenie po ziemi jednak minimalnie minęło prawy słupek bramki Chemika. Również akcja przeprowadzona pięć minut później zakończyła się bez konsekwencji w postaci gola. Tym razem podanie Bilińskiego do Przewoźniaka wybija obrona. W 19 minucie Marek Sajewicz zagrał na lewo do Mateusza Jakuszczonka, „Jako” strzelił z linii pola karnego a Robert Binkowski z trudem obronił na raty. Strzał Marka Kowala z 25 minuty, co prawda zmierzał w światło bramki jednak Mateusz Wiśniewski bez większego problemu złapał piłkę. Później dwukrotnie na bramkę uderzał Sajewicz, jednak Binkowski za każdym razem wyłapał strzał. W 44 minucie ładnym strzałem chciał się po pisać Marcin Woźniak. Po dośrodkowaniu Macieja Ropiejko przewrotką strzelał Woźniak, źle jednak trafił w piłkę i złapał ją Wiśniewski. Chwilę później Pogoń objęła prowadzenie, po niskim dośrodkowaniu Przewoźniaka lot piłki głową zmienił Ropiejko i piłka wpadła do siatki między słupkiem a złapanym na wykroku Wiśniewskim. Chemik natychmiast przeprowadził akcję, która powinna zakończyć się rzutem karnym i kartką dla bramkarza Pogoni, a zakończyła się autem i żółtą kartką dla Przemka Ciołka. Prawą stroną za podaniem w pole karne wpadł Jarosław Jóźwiak, z bramki wyszedł Binkowski, minął się z piłką i rozpędzony podciął zawodnika Chemika. Sędzia jednak nie gwizdnął ewidentnego karnego, a po protestach kartkę zobaczył... Przemek Ciołek.

Tuż po przerwie na bramkę strzelał Przemek Ciołek, zblokowana piłka trafiła do wybiegającego z linii obrony Bouby. Niestety obrona wykazała się błyskawiczną reakcją i wybiła ją na róg. Później dwukrotnie Wiśniewskiego usiłował zaskoczyć Tomasza Rydzak, dwukrotnie niecelnie. W 58 minucie po prostopadłym podaniu w Mateusz Jakuszczonek z kilkunastu metrów pokonuje wychodzącego z bramki Binkowskiego. Dziesięć minut później prawą stroną szarżuje Marcin Miśta, podaje na linię pola do Sajewicza a ten widząc wysuniętego bramkarza usiłuje go pokonać podcinką, niestety nieskutecznie. W 73 minucie Ciołek zagrał w pole do Sajewicza, niestety zawodnika z Polic uprzedził obrońca. Po chwili Pogoń ponownie wyszła na prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Marek Kowal precyzyjnym strzałem głową pokonał Wiśniewskiego. Niestety uczynił to łamiąc przepisy, sfaulował jednego z obrońców Chemika. Sędzia spotkania jednak nic nie widział. Pięć minut przed końcem lewą stroną wbiegał Ropiejko, w ostatniej chwili sytuację wyjaśnił Bouba. Po chwili o mało nie wpadł drugi gol Kowala, tym razem po dośrodkowaniu z prawej strony zawodnik Pogoni zgubił krycie i po główce trafił prosto w słupek. W doliczonym czasie gry w pole karne w wolnego piłkę wrzucił Wiśniewski, Binkowski popełnił błąd przy piąstkowaniu. Na bramkę uderzył Jakub Szałek jednak dzięki dobrej asekuracji bramkarza przez obrońców piłka nie wylądowała w siatce. W ostatniej akcji meczu po podaniu prostopadłym sam na sam z bramkarzem wyszedł Ropiejko, zbliżając się do Wiśniewskiego usłyszał... końcowy gwizdek. Piłkarze Pogoni natychmiast rzucili się wściekle do sędziego, jednak nie byli w stanie już nic osiągnąć.

Piotr Mandrysz (trener Pogoni): Myślę, że z przebiegu spotkania byliśmy zespołem lepszy. Wygraliśmy jedną bramką po dramatycznym spotkaniu. Stały fragment gry wykonany przed Bilińskego dał nam upragnione trzy punkty. W tej chwili najważniejsze dla nas są trzy punkty, na porawę gry będzie czas później. Narazie chcemy zdobyć co się uda, a potem w zimie spokojnie popracować. Piłka nozna to gra błędów, kto ich popełni mniej ten wygrywa. Jeden błąd doprowadził do sytuacji sam na sam, zawodnik Chemika wykorzystał to z zimną krwią.

Marek Czerniawski (trener Chemika): Na pewno nie mogę być zadowolony z wyniku. W końcu przegraliśmy. Piotrek na pewno jest zawodolny, on zainkasował trzy punkty. Natomiast mecz bardzo mi się podobał. Był to mecz walki, mecz widowiskowy. Po stracie bramki zaatakowaliśmy odważnie, wyrównaliśmy. W kontekście tego, że goniliśmy wynik byłbym zadowolony w remisu. Piłka nożna nie jest jednak sprawiedliwa. Szkoda, że do poziomu meczu nie dostosowali się sędziowie. Nie chcę jednak brnąć w ten temat.

Pogoń Szczecin: Robert Binkowski -
Mariusz Szyszka, Marcin Dymek, Paweł Skrzypek, Marcin Woźniak, Tomasz Rydzak, Piotr Kołc (64' Tomasz Parzy), Radosław Biliński (79' Adrian Sobczyński), Cezary Przewoźniak (77' Mateusz Świniarek), Maciej Ropiejko, Marek Kowal
Rezerwowi: Marcin Zomerski

Chemik Police: Mateusz Wiśniewski - Jakub Szałek, Traore Aboubakar, Artur Brzeziński, Jarosław Jóźwiak (62' Rafał Krzyżanowski),
Arkadiusz Jarymowicz, Marcin Miśta, Mateusz Jakuszczonek (64' Mateusz Szałek),
Marek Sajewicz (77' Leszek Muskała), Michał Szałek, Przemysław Ciołek

żółte kartki: Radosław Biliński, Cezary Przewozniak, Tomasz Parzy (Pogoń) / Marcin Miśta, Przemysław Ciołek (Chemik) sędzia: Dawid Matyniak (Kalisz)

Dane pomógł uzupełnić: Kilym - dziękujemy