Lewandowski najlepszy w Goleniowie
autor: tasiaPochodzący z Polic Marcin Lewandowski (Zawisza Bydgoszcz) zwyciężył w 30. edycji Goleniowskiej Mili Niepodległości. Na drugim miejscu zameldował się Michał Rozmys. Wśród kobiet najlepsza na milę była Natalia Gulczyńska ze Szczecina. Na starcie zawodów stanęło blisko cztery tysiące zawodników, którzy startowali w różnych kategoriach i na różnych dystansach. Osobna klasyfikacja była prowadzona dla mieszkańców miasta, dla przedszkolaków, młodzieży. W biegach głównych na 10 kilometrów także wystartowali zawodowcy. Wygrał Ukrainiec Wasyl Kowal, który wyprzedził medalistę mistrzostw Europy z 2014 roku goleniowianina Krystiana Zalewskiego.

1. KOWAL Wasyl (UKR) 1 1 0:10:55(3) 0:20:31(2) 0:29:48
2. ZALEWSKI Krystian UKS Baranim Goleniów (POL) G (1), 2 2 0:10:55(1) 0:20:31(1) 0:30:12
3. MUMO Joseph M16-29 (KEN) 3 3 0:10:55(2) 0:20:32(3) 0:30:30

1. KACZMAREK Monika AZS Łódź (POL) 1 1 0:12:39(11) 0:23:46(11) 0:34:55
2. GRZEGÓRZEK Paulina FlyPark Team (POL) 2 1 0:13:08(17) 0:24:36(18) 0:35:57
3. HURYŃ Ewa Szczecin (POL) 3 1 0:13:52(35) 0:26:17(39) 0:38:48

Jedenastego listopada 1989 roku w wolnej Polsce po raz pierwszy w Goleniowie została zorganizowana impreza biegowa pod nazwą Goleniowska Mila Niepodległości. Celem głównym tej imprezy było uczczenie Narodowego Święta Niepodległości, które po latach zostało przywrócone ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 roku. Poprzez organizację imprezy sportowej - biegów dzieci, młodzieży i dorosłych Goleniów zapoczątkował sportowe świętowanie kolejnych rocznic Odzyskania Niepodległości przez Polskę. To w Goleniowie nieprzerwanie od 30 lat są organizowane najstarsze biegi w Polsce upamiętniające ten ważny dla Polaków dzień Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku szczególne jubilesze, bo 11 listopada 2018 roku przypada 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów i 30- lecie Goleniowskiej Mili Niepodległości. Bieganie w Goleniowskiej Mili Niepodległości stało się bardzo modne i popularne. Mila z małej lokalnej, amatorskiej, spontanicznie organizowanej imprezy przekształciła się w pełni profesjonalną imprezę biegową posiadającą własną markę.