Skolwiński charakter, hattrick Walkowa
autor: AdaśkoPiłkarze skolwińskiego Świtu w XIV serii spotkań III ligi ograli średzką Polonię aż 5:0. Rozmiar zwycięstwa jest imponujący, tym bardziej że goście z Wielkopolski zaliczani są do czołowych ekip ligi. Podopieczni Pawła Ozgi i Rafała Jabłonowskiego udowodnili że mają charakter, a ubiegłotygodniowa porażka w Gdyni była zwykłym wypadkiem przy pracy.

Strzelanie przy Stołczyńskiej rozpoczęło się bardzo szybko, bo już w 2 minucie efektownym lobem z okolic szesnastki popisał się Kamil Walków, który otworzył wynik zawodów. Kibice nie zdążyli jeszcze dobrze przedyskutować pierwszego gola, a Kamil Walków podwyższył na 2:0, kiedy to dopadł do odbitej piłki po rzucie rożnym i sprytnym strzałem pokonał Oliwiera Wienczatka.
Poloniści próbowali odpowiedzieć, ale na posterunku był Oskar Rechtziegel, który obronił m.in. groźny strzał z dystansu. W 25 minucie jeden z zawodników ze Środy zagrał piłkę ręką we własnym polu karnym i arbiter Dawid Błażejczyk wskazał na 11 metr. Do piłki podszedł oczywiście Michał Kołodziejski, który pewnym strzałem podwyższył na 3:0 i zdobył tym samym swoją 10 bramkę w bieżących rozgrywkach. Przyjezdni zagrażali defensywie Świtu głównie po stałych fragmentach gry, lecz nie potrafili znaleźć sposobu na dobrze dysponowaną linię obrony Dumy Skolwina. Tymczasem w 36 minucie Świtowcy wyprowadzili zabójczy kontratak, w którym Krzysztof Filipowicz obsłużył dokładnym podaniem Kamila Walkowa, a ten zdobył swojego trzeciego gola w meczu posyłając piłkę strzałem po ziemi w długi róg. Do przerwy więcej bramek już nie padło, a kibice którzy wybrali się tego dnia na stadion z pewnością nie żałowali swojej decyzji.

Druga odsłona rozpoczęła się podobnie jak pierwsza od fenomenalnej bramki dla gospodarzy. Krzysztof Filipowicz przyjął piłkę z prawej strony pola karnego rywali i kapitalnym strzałem z dystansu nie dał szans Wienczatkowi, który skapitulował tego dnia po raz piąty. W 55 minucie świetną okazje na zdobycie szóstej bramki miał Charles Nwaogu, lecz źle trafił w piłkę i w konsekwencji spudłował. Goście z Wielkopolski próbowali zdobyć bramkę honorową, jednak na ich twarzach było widać rezygnacje. Po godzinie gry ładnym strzałem z powietrza zza pola karnego popisał się Łukasz Białożyt, lecz futbolówka odbiła się od spojenia bramki i opuściła płac gry. Trenerzy Świtu desygnowali tego dnia do gry młodych piłkarzy Fryderyka Palczewskiego i Dominika Dziąbka, dla których było to cenne doświadczenie, a dla tego drugiego debiut w seniorskiej piłce. W końcówce czujnością wykazał się jeszcze Oskar Rechtziegel, który obronił techniczną podcinkę z boku pola karnego. Kilkadziesiąt sekund pózniej sędziowie zakończyli spotkanie i Świtowcy mogli odtańczyć taniec radości po okazałym zwycięstwie, które pozwoliło im zachować pozycje lidera rozgrywek.

Jestem zadowolony z reakcji zespołu na potknięcie w Gdyni. Odpowiedź w dzisiejszym meczu nie pozostawiła złudzeń, a pięć bramek przeciwko zespołowi ze Środy powinno zadowolić najbardziej wymagających fanów. Cieszy również skuteczność Kamila Walkowa, który został dziś bohaterem spotkania. Do końca rundy jednak jeszcze trzy trudne pojedynki z zespołami z Wielkopolski i żadnego z nich nie lekceważymy - powiedział po spotkaniu trener Paweł Ozga.

Za tydzień w niedziele Świt zagra w Jarocinie z tamtejszym Jarotą, który choć prowadził dziś od 5 minuty w Kołobrzegu to ostatecznie uległ Kotwicy 3:1.

ŚWIT SZCZECIN - POLONIA ŚRODA WLKP (4:0)

1:0 - Kamil Walków 2'
2:0 - Kamil Walków 8'
3:0 - Michał Kołodziejski 26' k
4:0 - Kamil Walków 34'
5:0 - Krzysztof Filipowicz 46'

Świt: Rechtziegel - Bil (57' Kosacki), Kołodziejski, Odlanicki, Wojdak (67' Szczepanik O.), Hilicki (46' Palczewski), Szczepanik G., Wyganowski, Filipowicz - Walków, Nwaogu (62' Dziombek).

Polonia: Wienczatek - Buczma (46' Solarek), Barabasz, Pińczuk, Gajda - Białożyt, Roszak (46' Pawlak), Jurga (61' Łopatka), Gwit - Otuszewski, Kozłowski.

2:0 - 8' - Kamil Walków
3:0 - 26' - Michał Kołodziejski (rzut karny)
4:0 - 34' - Kamil Walków
5:0 - 46' - Krzysztof Filipowicz
Świt: 12. Oskar Rechtziegel, 2. Patryk Bil (20. Mateusz Kosacki 58’), 3. Maciej Wyganowski, 4. Grzegorz Szczepanik, 9. Charles Nwaogu (20. Dominik Dziąbek 62’), 11. Jakub Hilicki (6. Fryderyk Palczewski 46’), 14. Kamil Walków, 15. Kacper Wojdak (8. Oskar Szczepanik 67’), 17.Krzysztof Filipowicz, 21. Paweł Odlaniecki-Poczobut, 26. Michał Kołodziejski.

Polonia: 33. Oliwier Wienczatek - 3. Damian Buczma (15. Jakub Solarek 46’), 5. Radosław Barabasz, 6. Gerard Pińczuk, 7. Adam Gajda, 8. Łukasz Białożyt, 10. Mateusz Roszak (9. Krystian Pawlak 46’), 14. Igor Jurga (16. Mikołaj Łopatka 61’), 17. Jakub Gwit, 18. Przemysław Otuszewski, 23. Oskar Kozłowski.

Żółte kartki: Jakub Gwit, Oskar Kozłowski, Krystian Pawlak (Polonia). sędzia: Błażejczyk D.