Puchar Polski ZZPN dla drużyny z Północy Szczecina
autor: Swit1952Świt Szczecin - Skolwin pokonał w Szczecinku miejscowy MKP 0:2 i zwyciężył w tegorocznej edycji Pucharu Polski ZZPN. Bramki dla Świtowców zdobyli Oskar Szczepanik oraz Adrian Kronkowski. Jest to jeden z największych sukcesów w 64-letniej historii Klubu!

Od pierwszych minut spotkania ton boiskowym wydarzeniom nadawali przyjezdni, którzy zamknęli właściwie MKP na jego połowie. Przyniosło to efekt w 15. minucie spotkania, kiedy to Oskar Szczepanik po wymianie podań z pierwszej piłki wpadł w pole karne i strzałem w długi róg pokonał Patryka Wilczyńskiego. Znany z technicznej gry zawodnik, świetnie radził sobie na doskonale przygotowanej płycie boiska w Szczecinku i był najjaśniejszą postacią pierwszych trzech kwadransów.
Po pół godzinie gry doskonałej okazji do podwyższenia nie wykorzystał Kamil Walków, który przeniósł piłkę nad poprzeczką. Tuż przed przerwą po długim przerzucie Michała Kołodziejskiego, Jarosław Jóźwiak dośrodkował w pole karne a akcje strzałem po ziemi zakończył Marcin Krystek, jednak ten nieznacznie minął prawy słupek bramki MKP. Niewykorzystane sytuacje mogły zemścić się tuż przed przerwą, kiedy to Michał Kołodziejski ofiarną interwencją wybił piłkę z linii bramkowej. Miejscowi wykorzystując atut wzrostu swoich zawodników, byli szczególnie groźni podczas stałych fragmentów gry.

W drugiej części spotkania na Stadion Miejski w Szczecinku zawitała grupa kibiców gości, która wspierana przez delegacje z Wolina głośnym dopingiem zagrzewała piłkarzy Świtu do walki o upragnione trofeum. W 51 minucie z dystansu uderzał Krawiec, ale piłka minęła bramkę gospodarzy. Pojedynek wyrównała się, a Świtowcy nie dominowali już w środkowej strefie boiska tak jak przed przerwą. W 72 minucie świetną okazję do wyrównania zmarnował Krzysztof Hrymowicz, który wygrał pojedynek główkowy, jednak przeniósł piłkę nad poprzeczką, natomiast chwilę później Świt przed utratą bramki uchroniła kolejna ofiarna interwencja Kołodziejskiego. Piłkarze MKP naciskali i próbowali wszelkimi sposobami zdobyć upragnionego gola, jednak to Skolwinianie byli bliżsi szczęścia. W 74 minucie fantastycznym strzałem przewrotką popisał się Paweł Krawiec, jednak bramkarz ze Szczecinka na raty poradził sobie z jego uderzeniem. W 84 minucie w zamieszaniu pod bramką MKP kilku zawodników Świtu próbowało wpakować piłkę do siatki z najbliższej odległości, jednak nikomu sztuka ta się nie udała. Minutę później efektownym wolejem po dośrodkowaniu z rzutu rożnego popisał się Michał Kołodziejski, lecz futbolówka ponownie minęła szczecinecką bramkę. W końcu w 90 minucie wrzutkę w pole karne na drugą bramkę dla przyjezdnych zamienił Adrian Kronkowski, który uczynił to na raty, lecz co najważniejsze skutecznie. Chwilę później sędzia Łukasz Bednarek zakończył mecz, a w obozie drużyny z północnego Szczecina zapanowała ogromna radość.

Świt zwyciężył zasłużenie i uzyskał przepustkę do gry w rundzie wstępnej Pucharu Polski na szczeblu centralnym (16 lipca 2016), w której udział weźmie 16 zwycięzców PP na szczeblu regionalnym oraz zespoły II-ligowe, a także I-ligowe z dolnej części tabeli. Wygrana pozwoliła na osiągnięcie historycznego sukcesu oraz na rewanż za pojedynek z lat 60-tych minionego wieku, kiedy to Świt przegrał w Szczecinku z ówczesną Lechią baraż o awans do rozgrywek II ligi. Zespołowi MKP Szczecinek nie można odmówić jednak walki i determinacji, czym udowodnił, że dotarcie do rundy finałowej nie było przypadkiem. Słowa uznania należą się również organizatorom meczu, w tym OSiR Szczecinek, którzy stanęli na wysokości zadania i spisali się fantastycznie tworząc niezapomnianą oprawę finału. Gospodarze w pełni wykorzystali atuty pięknego i kameralnego obiektu w Szczecinku, którego na Północy Szczecina możemy wciąż niestety tylko pozazdrościć...

OKS Świt Szczecin - Skolwin pragnie podziękować również wszystkim, którzy przyczynili się do tego historycznego sukcesu, a także zaproszonym gościom i kibicom, którzy w licznej grupie pojawili się tego dnia w Szczecinku. Jest nam niezmiernie miło, że ów sukces mogliśmy świętować wspólnie - DZIĘKUJEMY!!!

MKP Szczecinek - Świt Skolwin 0:2 (0:1)
0:1 - 16' - Oskar Szczepanik
0:2 - 90' - Adrian Kronkowski

Świt: Dąbrowski - Kotus, Kronkowski, Kołodziejski, Odlanicki-Poczobut, G. Szczepanik, O. Szczepanik, Jóźwiak (75' Graś), Ładziak (67' Filipowicz), Walków (46' Krawiec), Krystek (90' Garlej).

MKP: Wilczyński - Brodowicz, Kusiak, Kozanko (73' Bedliński), Jurjewicz, Węglowski (81' Winnicki), Góra, Jabłoński, Jureczko, Maciejewski (46' Malczyk), Hrymowicz.

miejsce: Szczecinek
MKP: Wilczyński, Brodowicz, Kusiak, Kozanko, Jurjewicz, Węglowski (76' Winnicki), Góra (65' Bedliński Ż), Jabłoński, Jureczko, Maciejewski (46' Malczyk Ż), Hrymowicz
Świt: Dąbrowski, Szczepanik, Jóźwiak, Ładziak, Kronkowski, Krystek (74' Grat), Szczepanik, Walków (46' Krawiec), Odlanicki - Poczobut, Kołodziejski, Kotus

żółte kartki: Mariusz Bedliński 82', Mateusz Malczyk 88' (MKP) sędzia: Łukasz Bednarek, Marek Arys, Robert Betlejewski

Dane pomógł uzupełnić: patryk6527 - dziękujemy