Ukazując historię klubu MG-LKS Polonia Płoty bez wątpienia należy zacząć od Związku Zawodowego Kolejarzy. To właśnie z jego inicjatywy powołano w 1946 roku Klub Sportowy "Kolejarz". Jego organizatorami byli Henryk Baranowski i Wacław Milerowicz. W 1949 roku Klub na krótko zmienił nazwę na "Wicher", by w 1950 roku stać się trzonem utworzonego na terenie Płot Ludowego Zespołu Sportowego. Bardzo aktywnie działały w nim sekcje piłki nożnej i piłki siatkowej.
Negatywne tendencje jakie miały miejsce w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych, odbiły się także na sporcie. Działacze byli zniechęcani nadmiarem przepisów ograniczających ich samodzielność i panująca atmosfera rezygnowali z czynnej dzialalności w dziedzinie kultury fizycznej. Toteż w tym czasie sport w Plotach przeżywał okres pewnego zastoju. W roku 1956 na fali wydarzeń październikowych nastąpiła reorganizacja sportu polskiego, co z kolei uaktywniło działalność klubów sportowych w naszym terenie. 10 listopada z inicjatywy Jerzego Janasza zorganizowano w Plotach zebranie założycielskie nowego klubu sportowego. Podjęto decyzje o zmianie nazwy dotychczas istniejącego "LZS" Płoty na LZS "Polonia" Płoty. Zaproponował ją jeden z głównych założycieli klubu Jerzy Janasz, wcześniej wieloletni sympatyk klubu "Polonia" Warszawa. Zatwierdzono projekt statutu oraz dokonano wyboru Zarządu. W uchwale zebrania zakreślono podstawowe kierunki działania. Zmierzały one do:
- podjęcia działalności w tylko jednej sekcji sportowej – piłka nożna
- wprowadzenia zespołu piłkarskiego do "B" klasy
- prowadzenie działań zmierzających do rozszerzania bazy sportowej - rozbudowa stadionu(wybudowanie drugiego boiska), budowa hali sportowej
- wprowadzenie godła Klubu LKS "Polonia" Płoty, które stanowił czarno- biały prostokąt z napisem MG LKS "Polonia" Płoty.
Sekcja piłki nożnej od roku 1956 prowadziła zajęcia sportowe i rozgrywała mecze mistrzowskie na stadionie miejskim. Obiekt ten do 1976 roku nie stwarzał dobrych warunków do uprawiania piłki nożnej, ponieważ posiadał tylko jedno boisko, w dodatku bez odpowiedniej nawierzchni i nie zmeliorowane. W czasie deszczu nie nadawało się ono do gry. W roku 1976 przy pomocy pracowników Państwowego Gospodarstwa Rolnego i zawodników klubu przeprowadzono jego melioracje i modernizacje, a w roku 1977 rozpoczęto budowę sali sportowej "Pilawa", boiska piłkarskiego i budynku socjalnego. Część prac wykonali w czynie społecznym uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych, więźniowie z miejskiego Zakładu Karnego oraz członkowie klubu. Były to prace wykonane przy budowie boiska, bieżni i trybun.
W roku 1978 oddano do użytku boisko piłkarskie o nawierzchni trawiastej z 400 metrową bieżnia żwirowa, trybunami dla ok. 1500 osób oraz budynek socjalny, w którym mieściły się szatnie z natryskami dla zawodników, toalety, pokój dla sędziów piłkarskich oraz pokój do masażu. Natomiast budowę sali ukończono w 1984 roku. Była to sala o wymiarach 25 x 9m i mieściła się obok płyty głównej boiska. Prowadzono w niej zajęcia treningowe w okresie poprzedzającym sezon.
Od roku 1956 LKS "Polonia" prowadził aktywną działalność sportową. Zawodnicy "Polonii" brali udział w mistrzostwach województwa i Polski. Pierwszy lokalny sukces drużyna piłkarzy odniosła w 1957 roku. Był nim awans do "B" klasy . W roku 1968 po zdobyciu mistrzostwa grupy zespól awansował do "A" klasy, czyli klasy międzypowiatowej. W roku 1976 uzyskano awans do ligi okręgowej. Innym osiągnięciem godnym odnotowania był również awans zespołu do półfinału w ogólnopolskim turnieju drużyn o nazwie "Polonia" w 1989 roku i pokonanie w tych rozgrywkach kilku zespołów trzecioligowych. O tym wydarzeniu tak pisało krakowskie "Tempo": "Drużyna z Płotów robi furorę w turnieju. Tym razem uporała się z o wiele groźniejszym przeciwnikiem, bo z II-ligowcem "Polonią" Bydgoszcz. Na dobrą sprawę nie było widać, która z drużyn występuje w III lidze".
Do sukcesów zaliczyć można także zdobycie w 1985 roku Pucharu Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS oraz uzyskania przez trampkarzy w 1982 roku Mistrzostwa Województwa. Dobrze świadczyły również o pracy klubu wysokie lokaty uzyskiwane w sportowym współzawodnictwie fair-play.
Bez wątpienia jednak największym sukcesem Polonii była gra w Klasie Makroregionalnej w sezonach 1992/1993, 1993/1994, oraz w sezonie 1995/1996 w IV lidze. Ponadto w 2005 roku trampkarze Polonii Płoty pod wodzą trenera Józefa Andrzejewskiego zajęli III miejsce w turnieju "Piłkarska Kadra Czeka".
W 2011 roku połączono sąsiedni klub z Mechowa z Polonistami tworząc drużynę rezerw- Gardominka/Polonia II Mechowo. Drużyna występuje aktualnie w B-klasie. Obecnym trenerem rezerw jest Łukasz Łasowski, natomiast pierwszego zespołu trener Józef Andrzejewski.2020/2021 4 liga