Klub Sportowy Gwardia Koszalin jest jedną z najstarszych na Pomorzu Środkowym organizacją powołaną do upowszechniania kultury fizycznej. Powstał w 1946 roku.
Gwardia Koszalin to bogata, ponad sześćdziesięcioletnia historia. Historia związania z takimi zawodnikami jak: Alfred Biczyk, Artur Bugaj, Robert Dymkowski, Mirosław Dragan, Janusz Gałuszka, Zygmunt Gilewski, Arkadiusz Gosik, Marcin Janus, Mieczysław Kasperkiewicz, Roman Klasa, Grzegorz Lewandowski, Janusz Makowski, Stefan Mila, Tadeusz Mirek, Mariusz Niewadomski, Mirosław Okoński, Lech Pałka, Dariusz Płaczkiewicz, Piotr Rzepka, Janusz Studziński, Mirosław Trzeciak, Mateusz Zieliński.
Największymi osiągnięciami w historii drużyny piłkarskiej Gwardia Koszalin była udana gra w II lidze oraz dotarcie do ćwierćfinału Pucharu Polski, w edycji 1975/76. W drodze do jednej czwartej finału Gwardia wyeliminowała wówczas MRKS Gdańsk, Pogoń Szczecin i Górnika Zabrze. Odpadła po ciężkim i emocjonującym meczu ze Śląskiem Wrocław, późniejszym zdobywcą Pucharu Polski.
Okres lat siedemdziesiątych to największe sukcesy piłkarzy. W kolejnych latach, ze zmiennym szczęściem i przerwami Gwardia Koszalin grała w II lidze. Ostatni sezon rozegrany w tej klasie rozgrywkowej przypadł na lata 1993/94. Następnie do sezonu 2003/04 Gwardia grała w III lidze. Później pogłębiające się kłopoty finansowe spowodowały, że klub znalazł się w głębokim kryzysie. Drużyna została wycofana z rozgrywek i w kolejnym sezonie rozpoczęła rywalizację w V lidze. W sezonie 2004/2005, na krótko doszło do fuzji z innymi koszalińskim klubem Granica, a rozgrywki na tym szczeblu Gwardia zakończyła awansem do IV ligi. W sezonie 2009/2010 piłkarze wywalczyli awans do III ligi.
Gwardia Koszalin jest klubem wielosekcyjnym, w którym obecnie funkcjonują autonomiczne sekcje piłki nożnej, piłki ręcznej, judo czy tenisa.
W piłkarskim klubie Gwardia Koszalin trenuje obecnie ponad stu zawodników. Zespół seniorów występuje w III lidze bałtyckiej. Poza seniorami w rozgrywkach na różnych szczeblach biorą udział zespoły juniorów starszych i młodszych, trampkarzy, młodzików i orlików.