GZKS Górnik Zabrze. Tak brzmiała pierwsza nazwa Klubu powstałego przez fuzję czterech innych działających na terenie miasta Zabrza klubów piłkarskich. Były to Zjednoczenie, Concordia, Skra, Pogoń, Zabrzańska Fabryka Maszyn Górniczych i Scalley (udział dwóch ostatnich jest kwestionowany). Jako datę założenia Górnika przyjmuje się 12 (inne źródła podają 14) grudnia 1948 rok. Faktem bezspornym jest, że powstanie Górnika jest bardzo dużą zasługą społecznika i miłośnika sportu – Juliana Gajdzickiego.
Nowo powstały klub był wówczas jednym z najsilniejszych, o ile nie najsilniejszym liczebnie i organizacyjnie klubem sportowym w Polsce.W tych czasach w Górniku funkcjonowało aż 12 sekcji w latach 50 -ych liczba ta wzrosła do 16, a członków klubu liczono w tysiącach.
Najprawdopodobniej pierwsi pod nazwą Górnika wystąpili pływacy. Było to w styczniu 1949 roku. Niewiele później swój pierwszy mecz rozegrali piłkarze – mający się później stać prawdziwą chlubą i wizytówką klubu.
Pierwszym trenerem zespołu Górnika Zabrze był Ginter Pawelczyk. Wiosną 1949 roku zabrzanie przystąpili do rozgrywek o mistrzostwo Śląska Opolskiego. Początki były trudne, jednakże już jesienią tego samego roku Górnik zwyciężył w rozgrywkach i pojawiła się przed nim szansa awansu do II ligi. Wtedy jeszcze były to dla naszego klubu za wysokie progi.
Warto przypomnieć pierwszy skład – piłkarzy, którzy przecierali piłkarski szlak dla górniczego zespołu z Zabrza. W bramce – Piela i Procek; obrońcy – Zimmermann, Garus Kurpanik; pomocnicy – Buchta i Pawlik; napastnicy – Franosz, Nowara, Holesz, Klenczar, Jakubowski.
W 1950 na wskutek reorganizacji drużyna z Zabrza zasiliła grono II – ligowców. Warto wspomnieć, że pierwsze spotkanie Górnika w II lidze oglądało 20 000 kibiców. Już wówczas wierni i oddani fani byli atutem Górnika. W kolejnych latach zabrzanie występowali w rozgrywkach ze zmiennym szczęściem. Przełomowym okazał się rok 1954, kiedy to odmłodzona drużyna, pod wodzą trenera Augustyna Dziwisza zajęła w II lidze drugie miejsce, tuż za Odrą Opole.
Tak narodziła się legenda.
http://gornikzabrze.pl/index.php?s=34